PSH Nekonečný příběh: Dynamický a zábavný portrét tří kámošů, které spojila hudba (recenze)

Co bude až nebude rap, co bude až nebude PSH? Řečnická otázka moderátorky Saskie Burešové je dnes již zlidovělou hláškou. Legendární kapela Peneři Strýčka Homeboye je stálicí na české rapové scéně už od poloviny devadesátek. Vladimír 518, Orion a DJ Trafik vyprodali tolik koncertů, až jim to zevšednělo a vlastně je to začalo i “trochu srát,” stáhli nespočet flašek tvrdýho, v Simpsonových se dočkali překřtění na Pořádně Seřezanou Hnědku… a teď o nich vůbec poprvé vznikl i celovečerní dokument, který si odnesl diváckou cenu ve Varech. Po jednorázovém zářijovém kinoeventu tento týden konečně vstupuje i do běžné distribuce.

Tři písmena, tři kámoši, třicet let hudby

Občasný posluchač s Penerovic backstory neseznámený dostane stručný průlet jejich historií – od prvního oťukávání při sprejování, přes lehce naváté období jednoho z členů, až po boží vtípky o tom, že se jejich kariéra nevyhnutelně blíží době hraní na pohřbech.

Nemůžeme posoudit, kolik nových detailů se z Nekonečného příběhu o PSH dozví dlouholetí fandové, asi je ale fér podotknout, že kvality dokumentu leží spíš v jeho zábavné rovině, než v informační. Štěpán Vodrážka nezapře své videoklipové pozadí; výsledkem je dynamický dokument, který na mluvící hlavy a zdlouhavá líčení zvysoka dlabe. Cílem evidentně bylo předat ucelený pocit z dlouholetého kamarádství ústřední trojky, spíš než faktografii o jejich životě.

Co bude, až nebude PSH?

V sumě jde o velmi hravou, svižnou koláž více či méně vykalených osobních záběrů, perfektně přiléhavých hudebních úryvků či různých zpravodajských klipů, dramaturgicky šikovně rozdělenou do několika kapitol… a rámovanou Vinnetouem.

Pro dokument tvůrci s ústřední trojkou natočili i hromadu nových rekapitulačně vyprávěcích záběrů, kdy kluci tu obchází svůj jižácký hood, tu vzpomínají v hospodě nebo na své bývalé strahovské koleji, perfektně zrekonstruované do tehdejší podoby. Režisér s kameramanem se rozhodli tyto pasáže točit na nezvykle široká skla, jejichž obrazová nedokonalost se k podobně stylizovanému dokumentu skvěle hodí a dodává mu šťávu.

Největší koule mezi nově natočeným materiálem má zejména scéna, kdy se PSH vydají na skupinovou terapii mluvit o závislostech. Otevřenost a upřímnost Vladimíra, Trafika a především Oriona si nejen v téhle pasáži zaslouží velký respekt.

PSH: Nekonečný příběh (2022)

Výsledkem rekapitulace kariéry hip hopové legendy naštěstí není přizdechlá dokumentární šeď, ale dynamický a zábavný portrét trojky kámošů, které spojila hudba. Strýček Homeboy může být na Penery a jejich filmařské kolegy za výsledek pyšný.

75 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms, Vojtěch Veškrna © 2022

PSH Nekonečný příběh
Dokumentární
Česko, 2022, 70 min
Premiéra: 27. 10. 2022, Aerofilms
Režie: Štěpán Vodrážka
Scénář: Petr Cífka
Kamera: Šimon Dvořáček
Hudba: Aid Kid
Hrají: Michal “Orion” Opletal, Vladimir 518, Mike Trafik
Produkce: Vratislav Šlajer, Jakub Košťál
Střih: Tomáš Elšík