Recenze: Rimini nabízí hluboce lidský příběh o běhu života

S dušičkovým časem vstupuje do české distribuce melancholický a posmutnělý snímek Rimini nekonformního rakouského režiséra Ulricha Seidla, který byl premiérově uveden v soutěži letošního Berlinale. Poučený divák, který by od ve festivalovém světě zavedeného a uznávaného režiséra čekal další cynický a kontroverzní film, může být překvapený.

Rimini (foto: Film Europe)

Odkvetlá sláva

Hlavním hrdinou snímku je stárnoucí Richie Bravo žijící, a dokonce i pracující v italském přímořském letovisku Rimini, které svou nehynoucí a blyštivou slávu už dávno zažilo. Tak jako Richie, který romantické a nadmíru melodramatické šlágry zpívá už jen hrstkám seniorům. A nejen to, Richie se rád nechá hýčkat věrnými postaršími fanynkami. Za peníze jim poskytne kousek sebe i své mužské chlouby. Krátká milostná setkání mu dávají energii vyměnit zas a znovu tulení kožich za barevný a kýčovitě lesklý oblek. Stoupnout si v poloprázdném sále hotelu na malé pódium a zpívat. Jeho písně dokreslují atmosféru příběhu a jsou také jedinou hudbou, která ve filmu zní.

Richieho matka zemřela a dementní otec bloudí sám chodbami domova důchodců. Stejně jako Richie bloudí prázdnými omšelými ulicemi rozpadajícího se přímořského letoviska. Vedle turistů je tu sem tam vidět i skupinky různě ležících uprchlíků.

Ve chvíli, kdy do Richieho života vstupuje dcera, která po něm žádá peníze za všechny roky, kdy se neviděli a kdy musela žít bez otce, Richieho zdánlivá suverénnost mizí. Jestliže se do té doby Richie více či méně úspěšně snažil předstírat, že jeho život má smysl, s příchodem dcery se mu pod rukama rozpadá i to poslední zdání úspěšného života.

Rimini (foto: Film Europe)

Co odlišuje tento snímek od většiny režisérových filmů, je Seidlovo pochopení a empatie, které pro své postavy má. Nicméně netřeba se obávat, syrovost a provokativnost filmů Ulricha Seidla je zachována. Pro režiséra typické vyprávění statickými, ale působivými obrazy dokáže naplnit i dvouhodinovou délku filmu. Může se při tom zcela spolehnout na charismatického Michaela Thomase v roli Richieho Brava.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 60%
  60

Rimini (2022)

Rakousko-německo-francouzský snímek, který potěší fanoušky z řad festivalových diváků může být zajímavý i pro diváka, který má chuť napojit se na hluboce lidský příběh o běhu života, stárnutí a ubíhajícím čase, který měří všem stejně. A zažít pocit, že v osamění není sám.

75 %
Ivana Novotná, spolupracovnice redakce
foto/video: Film Europe © 2022
Rimini
Drama
Německo / Rakousko / Francie / Itálie, 2022, 114 min
Premiéra: 3. 11. 2022 Film Europe

Režie: Ulrich Seidl
Scénář: Ulrich Seidl, Veronika Franz
Kamera: Wolfgang Thaler
Hudba: Fritz Ostermayer, Herwig Zamernik
Hrají: Michael Thomas, Tessa Göttlicher, Hans-Michael Rehberg, Inge Maux, Claudia Martini, Georg Friedrich, Silvana Sansoni, Natalya Baranova, Rosa Schmidl, Amir Kozman, Ibrahim Isiktas