Skončila Mezipatra, mezi diváky zvítězila armádní lovestory Eismayer

Brněnská část festivalové přehlídky vyvrcholila vyhlášením divácké ceny. Letos ji získala rakouská armádní lovestory Eismayer od debutujícího režiséra Davida Wagnera. Hlavní ceny byly uděleny na pražské části festivalu. Nejlepším celovečerním snímkem se stalo francouzské drama s nadpřirozenými prvky Pět ďáblů (Le Cinq diables) režisérky Léy Mysius, nejlepším krátkým snímkem je film Warsha. Studentskou porotu zaujal také krátký film Maturák (Senior Prom), kterému udělila zvláštní uznání. Celkem se letos na festivalu představilo 71 snímků.

Eismayer (foto: Mezipatra)

Vítěz divácké ceny je inspirován příběhem skutečného Charlese Eismayera. Světovou premiéru měl na festivalu v Benátkách, odkud si odnesl hlavní cenu filmové kritiky. Vypráví o drsném nadporučíkovi Eismayerovi, který má v armádě na starosti náročné nováčky. Jedním z těchto „potížistů“ je i Mario Falak, jehož maskulinní prostředí armády považuje za problémového kvůli jeho orientaci. Tedy až na výjimku samotného Eismayera, který jako nevyoutovaný gay rychle nachází ve vojínovi zalíbení…

Eismayer (foto: Mezipatra)

Cenu si v Brně osobně převzal režisér David Wagner. „Film bez publika jsou jen obrazy a zvuk, které nedávají žádný smyl. Vy diváci jste je přetvořili do filmu tím, že jste sledovali s otevřeným srdcem. A za to vám děkuji. Pro tvůrce je ocenění publika to největší, co může získat,“ uvedl Wagner na slavnostním ceremoniálu v kině Art.

Režisér filmu Eismayer David Wagner

Festival Mezipatra ceremoniálem v Brně končí, ale diváci a divačky se mohou těšit na ozvěny v regionech. Letošní filmy se budou promítat v Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Napajedlech. V průběhu roku pak Mezipatra dostávají queer filmy do kin po celé ČR pod distribuční značkou Queer Kino.

Nejnověji se do kin již 24. listopadu chystá polský snímek Strachy v nás, který byl na Mezipatrech před pár dny uveden. Vypráví o uznávaném umělci Danielovi (Dawid Ogrodnik), který žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata.

-red-
zdroj: K. Poliaková
foto/video: Mezipatra, Queer Kino, Totalfilm Media © 2022