Total Week #50/22 – Nolan jede bomby, DC přeobsazuje, Kratos míří na Amazon a Taylor za kameru

Nominace na Zlaté glóby byly rozdány, za týden jsou Vánoce a padesátý, poslední klasický Total Week tohoto roku je tady. Děkujeme za všechny ty víkendy a pátky, kdy jste si nás četli nebo poslouchali, i za to, že vás tu je víc a víc. Přejeme hodně zdraví, krásné svátky, a pokud vás naše filmové a televizní bleskovky baví, budeme moc rádi za ohodnocení podcastu na Spotify nebo i v jiných aplikacích. Mezitím se na vás budeme těšit na Silvestra, kdy se společně ohlédneme v žebříčku nejlepších českých i zahraničních filmů.

Nolan jede bomby

Christopher Nolan si libuje v praktických efektech a destrukci; na place Teneta takhle nechal pro dobrý záběr explodovat obrovský Boeing 747. Když tedy byla před pár měsíci oznámena jeho novinka Oppenheimer, která má mapovat život a dílo tvůrce atomové bomby, smáli jsme se, že režisér při natáčení klidně skutečnou atomovku odpálí. Samozřejmě jsme přeháněli, úplně od pravdy to ale nebylo. Podle rozhovoru pro naše britské kolegy v Total Filmu Nolan skutečně výbuch bomby pro potřeby filmu zreplikoval – a to bez užití CGI.

Test Trinity, vůbec první atomový výbuch v historii, během kterého zaznělo Oppenheimerovo slavné „Now I am become Death,“ se odehrál měsíc před bombardováním Hirošimy v Novém Mexiku, a mělo by jít o klíčovou scénu filmu. Na plátně bychom v ní měli vidět skutečný, nedigitální výbuch. Jak přesně ho ale filmaři docílili zatím nevíme; Nolan se omezil na ant-manovské, neurčité vysvětlení s kvantovou dynamikou a kvantovou fyzikou. Výsledek uvidíme v kinech příští rok v červenci.

God of War míří do televize

Série God of War patří mezi nejoblíbenější playstationové řežby. Několikadílná brutální série o tom, jak se spartský válečník Kratos vzepřel bohu války Áreovi a postupně vyvraždil celý řecký panteon, se nedávno dočkal rebootu, ve kterém se tenhle řezník vydává na stará kolena  na sever jen proto, aby mu výchovu syna narušoval Odin. Thor a zbytek téhle chásky, která čeká jen na morbidní vyslání do Valhaly.

Co zní jen jako záminka ke krvavé rubanici je ve skutečnosti velmi poutavý příběh, po jehož zfilmování početní fandové volají už roky. Brzy se konečně dočkají, před pár dny si totiž Amazon Prime po dlouhých přípravách objednal natočení první série, kterou napíší oscaroví nominanti Mark Fergus a Hawk Ostby, zodpovědní třeba za Potomky lidí nebo Expanzi.

Kratův příběh chlapáckému Amazonu hezky sedne do portfolia. Snad bude výsledek, který bychom mohli vidět zhruba za dva roky, vypadat podobně slibně jako blížící se zombie depka Last of Us od HBO.

Cavill končí u DC, chystá ale vysněný projekt

Henrym Cavillem je to poslední týdny jak na houpačce. Nejdřív se objevil v potitulkové scéně Black Adama, aby fanoušci zajásali u jeho triumfálně oznámeného návratu k DC; jen pár dní nato skončil z dosud neupřesněných důvodů s hlavní rolí u Zaklínače; a nakonec, jak se tento týden ukázalo, končí i jako Superman a červenomodrou pláštěnku už neoblékne.

Nový, již schválený plán Jamese Gunna a Petera Safrana pro restart DC zřejmě skutečně s původní Ligou spravedlností nepočítá a nejslavnější hrdinové začnou od píky. Sám Gunn by aktuálně měl psát scénář k novému filmu o muži z oceli, který se zaměří na jeho mládí a začátky v Daily Planet; s Cavillem pak údajně jednal o jiných rolích a možnostech, spíš bychom si ale tipli, že herec za vším bude chtít udělat černou čáru, protože Superman pro něj byl dost srdeční záležitost.

Radost mu může dělat alespoň adaptace další jeho nerdí vášně, modelářské deskovky Warhammer 40 000, kterou si sám pohlídá z pozice producenta a měl by si v ní i zahrát. Do třetice všeho dobrého si tak Cavill snad naplno užije alespoň tenhle svůj fandovský sen.

Velryba pluje do českých kin

Velryba, nový film Darrena Arronofského se skloňuje v médiích téměř nepřetržitě od své zářijové premiéry na festivalu v Benátkách, a to především díky hereckému výkonu Brendana Frasera, kterého si asi pamatujete hlavně z Mumie či Krále džungle. Role Charlieho, třistakilového učitele, co si znovu hledá lásku k sobě i své dceři, ho okamžitě pasovala do role jednoho z předních kandidátů na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Zahraniční recenze nešetří chválou a Fraserův herecký koncert označují za jeden z comebacků desetiletí. Herec totiž na dlouhou dobu takřka zmizel z hereckého života kvůli nepříjemné zkušenosti se sexuálním obtěžováním, smrti maminky a vážným chorobám, se kterými v průběhu let bojoval. Britský Telegraph tak píše o těžkotonážním návratu, který zatřese celým kinosálem, BBC zas označuje nastávající časy za brenesaci. Na Velrybu se můžeme těšit i v Česku – Aerofilms tento týden oznámili, že ji do kin uvedou 16. února příštího roku.

Z popové superstar režijní superstar?

Taylor Swift bourá svět popu a jeden hudební rekord za druhým, po vzoru Lady Gagy a dalších zpěvaček si ale zjevně víc a víc myslí i na kariéru u filmu. Objevila se už v takových peckách, jako je Hanna Montana nebo Kočky, taky ji ale uvidíme ve hvězdně obsazeném Amsterdamu a podle všeho si vyzkouší dokonce i režii.

Produkční společnost Searchlight Pictures je známá svobodou, kterou svým tvůrcům poskytuje, možná i proto zpěvačka svůj celovečerní debut chystá právě u nich. Zatím se neví, o co by mělo jít, napsala si ale sama i scénář a preprodukce se tak pomalu může rozjet.


Na co se chodilo

Tržby minulého víkendu, ty nestojí ani za starou belu, natož pak za řeč. Letos se diváci dočkali asi o 40 % méně filmů než bývalo zvykem, výrazných blockbusterů tahajících do kina davy tedy bylo jen velmi málo, což bylo vidět i na fenomenální výdrži druhého Top Gunu, který se stal nejúspěšnějším filmem letoška, když od léta nastřádal skoro 1,5 miliardy dolarů. Kromě něj miliardovou příčku přeskočil letos už jen třetí Jurský svět, což je vzhledem k jeho kvalitám docela výkon.

Doufejme, že jsme se letos po pandemii odrazili ode dna a příští rok nám přinese nejen víc filmových zážitků, ale že se na nich budeme v kinech i potkávat v hojnějším počtu. Ke konci roku všechna studia i distributoři vyklidili pole pro návrat Jamese Camerona a druhého Avatara, který se má stát událostí, kterou uvidí všichni. První výsledky a předprodeje rozhodně naznačují, že tomu tak bude. Řekneme si v lednu.

Na co se podívat

Trvalo to třináct let, a je to konečně tady. Pokud jste si první Avatar užili, další tří hodiny na Pandoře vám utečou jako voda. Přímočaré dobrodružství i napodruhé funguje spíš jako záminka k ekologickým poselstvím. Opájení se nádhernými scenériemi a jejich vizuální vyšperkovanost je ohromující a zase jednou posouvá hranice filmařských možností. Celou naši recenzi najdete na webu i v audio verzi na podcastu.

Vánoční náladu si pak v kinech stále můžete opepřit krvavou Šílenou nocí a během svátků si budete moct s rodinou zajít na sympatické pokračování Kocoura v botách, jehož černý humor bezpečně zabaví i starší diváky.

A jestli se vám do kina v té kose nechce, den před Vánoci se na Netflixu objeví pokračování parádní detektivky Na nože s Danielem Craigem; případně doporučujeme naladit si novou streamovací službu KVIFF.TV, kde bude od 21. prosince konečně k vidění fenomenální, kousavá a sakra nechutná satira Trojúhelník smutkusuverénně jeden z nejlepších filmů roku, dokonale vhodný tomu, abyste s ním letošek uzavřeli.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Disney, Paramount, Sony, Warner Bros. Discovery, CinemArt, Aerofilms, Falcon; audio: Totalfilm Media © 2022