Scandi recenze: Emigranti hledají nový domov v naturalistickém dramatu

Devátý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI odstartoval včera v pražském kině Lucerna švédským snímkem Emigranti režiséra Erika Poppeho. Jedná se již o druhou filmovou adaptaci stejnojmenné románové série spisovatele Vilhelma Moberga.

Emigranti (foto: Film Europe)

Erik Poppe se ujal režie Emigrantů pod jednou zásadní podmínkou, a to sice že bude mít naprostou tvůrčí svobodu. Oproti první, tradičněji pojaté filmové adaptaci režiséra Jana Troella z roku 1971 se Poppova verze vydává po své vlastní, lehce filozofující a těžce naturalistické ose.

V polovině 19. století se miliony lidí ze Skandinávie vydaly za vidinou lepšího života do Ameriky. Mezi nimi je i Kristína, její manžel Karl-Oskar a jejich děti. Snímek mapuje jejich strastiplnou cestu přes Atlantik a nelehké hledání a vytváření nového domova.

V Poppeho rukou jsou Emigranti naturalistickým zobrazením rurálního života, bídy a ničím nepřikrášlených útrap, které přináší nejen putování na americký kontinent, ale i život sám. Kamera Johna Christiana Rosenlunda ve svých širokoúhlých záběrech střídá pohledy na čarovnou, ničím nezkaženou krajinu a detaily obličejů hlavních postav. Důraz na vnitřní život postav, konkrétně Kristíny, umocňuje její vnitřní monolog, v němž polemizuje nad bohem, významem života a hledáním vlastního já. Právě tyto filozofující vložky kombinované s působivými filmovými obrazy zavánějí dílem Terrence Malicka.

Emigranti (foto: Film Europe)

Lisa Carlehed v ústřední roli Kristíny táhne celý film na svých bedrech a citlivě zachycuje strach z neznáma i vlastní rozpolcenost mezi domovinou, Amerikou, rodinou, náboženstvím a přátelstvím. Kdo si ovšem film ve svých scénách krade pro sebe, je švédská zpěvačka Tove Lo. Ve svém celovečerním debutu se zhostila role Ulriky, prostitutky, jíž všichni, včetně Kristíny, v rodné vesnici opovrhují. Během jejich společné cesty do Ameriky se však ženy navzdory svým rozdílným náturám a přesvědčení spřátelí. Tove Lo si pro sebe krade i nejlepší hlášky, což poskytuje jinak veskrze vážnému filmu vítané odlehčení.

Emigrace je jedním z témat, která jsou v dějinách lidstva všudypřítomná a kvůli aktuální situaci je emigrace znovu akutní až palčivá. Možná právě proto má snímek i přes svou náročnost možnost u současných diváků rezonovat.

Kde vidět Emigranty v rámci Scandi? Seznam projekcí zde.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Hudba
  • Kamera

Emigranti (2022)

Emigranti zahajují filmovou přehlídku SCANDI tak trochu naruby. Místo toho, aby nás přenesli na sever, Skandinávii opouští a vydávají se vstříc Severní Americe. Navzdory tomu, nebo spíš právě proto, mají Emigranti silnou vypovídající hodnotu o životě Švédů 19. století a fungují jako dobrá návnada na další severská esa, co má SCANDI v rukávu. Cesta do Ameriky je pro pasažéry delší a náročnější, než si možná představovali, a obdobně i film samotný může svou stopáží a pozvolným tempem představovat náročnější sousto.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe, Scandi 2023

Emigranti
Utvandrarna
Drama / Historický
Švédsko / Norsko / Dánsko / Nový Zéland, 2021, 148 min
Premiéra: 9. 2. 2023 Film Europe
Režie: Erik Poppe
Předloha: Vilhelm Moberg (kniha)
Scénář: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen
Kamera: John Christian Rosenlund
Hudba: Johan Söderqvist
Hrají: Lisa Carlehed, Gustaf Skarsgård, Tove Lo, Sofia Helin, Díana Bermudez, Hannes Fohlin, Stig Henrik Hoff, Laurence Kinlan, Mikkel Bratt Silset, Duncan Green, Kerstin Linden, Eric Stern, Emma Comstedt, Emelie Dahlskog, Lena-Pia Bernhardsson, Ola Normelli, Iulian Burciu, Goran Aliskanovic, Lena Strömdahl, Pedram Hajigholi, Nova Salmi-Wikander, Rasmus Lindgren, Kicki Bramberg, Peter Järn, Christian Kinell, Harald Knutsen-Öy, Stefan Cronwall, Kim Lantz, Jesper Arin, Noah Härling, Fredrik Høyer, Mari Loewen, Clas Göran Söllgård, Kajsa Ericsson, Stig Krogstad