Zemřela slavná italská herečka Gina Lollobrigida, bylo jí 95 let

Ve věku 95 let zemřela legenda stříbrného plátna Gina Lollobrigida, někdejší sexsymbol, která byla kdysi označována za nejkrásnější ženu světa. Oznámila to její rodina. Dcera nábytkáře z horské vesnice Subiaco u Říma natočila více než 60 filmů, točit úplně přestala v 90. letech. Po odchodu z filmu se Lollobrigida uplatnila jako fotografka, sochařka, fotoreportérka a manažerka v oblasti módy a kosmetiky. V roce 1995 navštívila karlovarský festival.

Gina Lollobrigida (foto: archiv)

Lollobrigida, jejíž zářná  kariéra začala v roce 1947, prorazila i v Hollywoodu rolí ve filmu Johna Hustona Poraž ďábla! (1953). V roce 1961 získala Zlatý glóbus za film Přijde září v němž si zahrála s Rockem Hudsonem. S ním se potkala třeba i ve slavné komedii Italské prázdniny (1961). Zahrála si také se Seanem Connerym a dašími velkými hvězdami své doby.

K dalším významným filmům její kariéry patří Chléb, láska a žárlivost (1954), Podivné manželství (1965), Dobrý den, paní Campbellová (1968) nebo Bezcharakterní žena (1964). Diváci si ji také pamatují z hojně reprízované komedie s Gérardem Phillipem Fanfán Tulipán z roku 1952.

Fanfán Tulipán (1952)

Svým zemitým vzhledem ztělesňovala prototyp italské krásky. Vliv měl zejména její výrazný krátký účes. V šedesátých letech se rychle rozšířil po celé Itálii a byl označován jako “lollo”.

„Mám především výtvarné nadání, ale stejně tak jsem dnes mohla být operní hvězdou. Jenom náhodou jsem se stala herečkou,“ tvrdila Lollobrigida, která ještě před vstupem na stříbrné plátno studovala zpěv a výtvarné umění. Po skončení filmové kariéry v roce 1972 se k výtvarné tvorbě opět vrátila nejprve jako fotografka.

Gina Lollobrigida (foto archiv)

V den svých 95. narozenin, které oslavila 4. července 2022, řekla: “Cítím se velmi milovaná a jsem docela nadšená, protože je tu velmi mnoho lidí, kteří chtějí oslavit mé narozeniny”.
Těsně před smrtí poznamenaly její život právní bitvy o její rozsáhlý majetek. Lollobrigida se naposledy objevila na veřejnosti 21. listopadu, kdy se v pořadu italské televize rozplakala kvůli dlouhé bitvě o její majetek, která ji postavila proti jejímu synovi a vnukovi poté, co do závěti napsala svého bývalého komorníka.
“Mám právo žít a zemřít v klidu,” vzlykala herečka a podrobně popisovala svůj boj proti synovi Milcovi Skoficovi a vnukovi Dimitrimu poté, co řekla, že dlouholetému tajemníkovi Andreovi Piazzollovi odkazuje velkou část svých peněz.

-red-
foto: archiv,  © Cinecittà