115 let od narození Františka Kriegla připomene kniha, dokument i film (video)

V pondělí 10. dubna uplynulo 115. výročí narození Františka Kriegla, jediného československého politika, který v roce 1968 nepodepsal Moskevský protokol, jenž znamenal souhlas s okupací Československa. Při té příležitosti bude možné se s ním několikrát v nejbližších týdnech „setkat“. Nový film s Tomášem Töpferem bude do kin pod názvem Muž, který stál v cestě uveden 25. května.

V úterý 11. dubna proběhne v Knihovně Václava Havla křest knihy Martina Gromana s názvem Kriegel – Voják a lékař komunismu. Publikace na 700 stranách poskytne nejzevrubnější informace o osobnosti politika, který dokázal říct „NE“ Brežněvovi a sovětské moci. Po křtu bude následovat s debata s autorem monografie a jeho hosty.

František Kriegel

V úterý 18. dubna uvede Česká televize na svém programu ČT 2 ve 21:40 dokument František Kriegel: Sám proti Moskvě v režii Martina Slunečka a Miloslava Šmídmajera. V dokumentárním filmu vystupuje Martin Groman, Petr Pithart, ale také například Krieglův přítel František Janouch nebo jeho žena Riva Krieglová. Součástí dokumentu jsou i ojedinělé archivní záběry.

Krieglovské téma pak vyvrcholí ve čtvrtek 25. května kino premiérou hraného filmu Muž, který stál v cestě režiséra Petra Nikolaeva, jehož producentem je společnost Bio Illusion.

Film zachycuje dramatické srpnové události roku 1968, kdy byl v noci 21. srpna František Kriegel společně s čelními představiteli Komunistické strany Československa, generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexanderem Dubčekem, předsedou vlády Oldřichem Černíkem, předsedou Národního shromáždění Josefem Smrkovským a poslanci České národní rady Josefem Špačkem a Bohumilem Šimonem zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se dokázal v moskevském zajetí i pod hrozbou likvidace postavit Leonidu Iljiči Brežněvovi, a nepodepsal Moskevský protokol, znamenající souhlas s okupací Československa v roce 1968.

František Kriegel, jehož osudu je film věnován, byl jedním ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří na podzim 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Po roce 1968 byl pronásledován a později byl signatářem Charty 77.

Filmové drama v hlavní roli s Tomášem Töpferem odhaluje zrůdnost komunistického režimu se zaměřením na hrdinu Pražského jara a nejvyhrocenější úsek jeho života i novodobých dějin Československa.

-red-
zdroj: G. Vágner, T. Jiravová
foto/video: Bio Illusion, Bontonfilm © 2023