Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

V Cannes byly rozdány Zlaté palmy, které z oceněných filmů uvidíme u nás?

76. ročník festivalu v Cannes skončil, Zlaté palmy jsou rozdány, jednotlivé premiéry dosoupeřily v délce oslavných ovací vestoje… a navzdory hrozbám francouzských odborů oslava kinematografie uzavřela svou letošní kapitolu v relativním poklidu. Na tamním marketu se pak tradičně distributoři z celého světa, Česko nevyjímaje, porvali o ty nejzajímavější snímky, které stejně jako všechny komodity na planetě vytrvale zdražují. Jaké zajímavé filmy si z riviéry odvezly ocenění a na jaké se můžeme těšit v našich kinech?

Vítězem letošního festivalu se v konkurenci osmnácti filmů stal snímek Anatomie jednoho pádu. Vypráví o nevidomém chlapci, který se svým vodícím psem před domem najde bezvládné tělo svého otce. Šlo o sebevraždu, nehodu, nebo násilný čin z ruky chlapcovy matky, spisovatelky? Francouzské soudní drama vypráví vteřinu po vteřině průběh následujícího přelíčení, zkoumá hranice pravdy a lži, ohledává rozpadající se vztah, a diváky mělo zaujmout hlavně svou překvapivostí, odstupem a detailistickým přístupem k tématu. Jeho režisérka Justine Triet je teprve třetí ženou oceněnou Zlatou palmou za všech 76 ročníků festivalu.

Anatomie jednoho pádu (foto: FF Cannes)

Distribuční společnost Aerofilms pak uvede do kin hned pětici snímků, které v Hlavní soutěži zazářily. Data premiér jednotlivých filmů prozatím neznáme, prvním z nich je ale syrový rakouský thriller Club Zero sledující skupinu dospívajících, kteří se na internátní škole připojí do tajemného kultu. Druhý je novinka svérázného finského režiséra Akiho Kaurismäkiho Fallen Leaves, která získala Cenu poroty a je pomyslnou čtvrtou částí jeho trilogie z prostředí pracující třídy z devadesátých let. V českých kinech má být v nejbližších měsících i drama podle skutečné události Kidnapped, sledující případ židovského chlapce uneseného papežem Piem IX., který otřásl tehdejší Itálií a i celým světem. Čtvrtou a poslední akvizicí Aerofilms je novinka německého velikána Wima Wenderse, sledující plynoucí dny v životě japonského toaletáře a drobných radostí jeho každodenního života Perfect Days. Představitel titulní role Kōji Yakusho si z festivalu odvezl i cenu za Nejlepší mužský herecký výkon. Posledním ze snímků, které Aerofilms u nás nasadí, je La Chimera italské režisérky Alice Rohrwacher. V magickém putování skupiny potulných vykradačů hrobů po sluncem rozpálené krajině toskánského venkova má zářit především britský herec Josh O’Connor, známý jako princ Charles z Koruny.

Do kin v distribuci CinemArtu 19. října zamíří i nesoutěžní snímek Martina Scorseseho Killers Of The Flower Moon. Když jsou ve 20. letech 20. století za záhadných okolností v severovýchodní Oklahomě zavražděni příslušníci indiánského kmene, zahajuje teprve pár let stará agentura FBI rozsáhlé vyšetřování. Ve 206 minutové adaptaci skutečného příběhu se objeví Leonardo DiCaprio, Robert DeNiro nebo Brandon Fraser. Už za měsíc, 22. června, do kin společnost pošle i hvězdami nabitou, rovnež nesoutěžní novinku Wese Andersona Asteroid City.

Film Europe pak do kin uvede zahajovací kostýmovku Jeanne du Barry – Králova milenka s Johnnym Deppem v hlavní roli. Distributor zakoupil i práva na nejnovější film klasika sociálního filmu Kena Loache s názvem Starý dub, dle jeho slov nejlepší režisérův film v uplynulé dekádě, zdařile uzavírající pomyslnou trilogii filmů o postbrexitové Británii a západní společnosti celkově.

Společnost Artcam pak nakoupila dva filmy z nezávislé sekce Quinzaine, která tradičně prezentuje díla méně známých, ne ale méně zajímavých filmařů. Případ Goldman režiséra Cedrika Kahna vypráví o záhadné vraždě francouzského levicového aktivisty, Blackbird Blackbird Blackberry gruzínské režisérky Elene Naverian pak ukazuje příběh svobodné dámy žijící v gruzínské vesnici, která nečekaně narazí na novou lásku a musí se rozhodnout, zda radikálně otočit svou dosavadní životní dráhu.

zdroj: Beáta Mrazíková, Hedvika Petrželková, Denisa Nováková
foto/video: FF Cannes, CinemArt, Aerofilms © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast