Osudy Františka Kriegela jsou turbulentní jako celé 20. století, říká Tomáš Töpfer (video)

Historický snímek režiséra Petra Nikolaeva a producenta Miloslava Šmídmajera Muž, který stál v cestě mapuje dramatický příběh Františka Kriegela, kterého ztvárnil Tomáš Töpfer. Tento komunistický funkcionář byl jediný, který v roce 1968 nepodepsal ostudný Moskevský protokol, který legitimizoval okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Následně čelil komunistické perzekuci, aby se následně stal disidentem a podepsal Chartu 77. Podívejte se na video, které jsme natočili na place snímku, který právě vstupuje do českých kin.

„Jeho život byl turbulentní jako celé české dějiny po roce 1948,” říká o svém hrdinovi jeho představitel Tomáš Töpfer a dodává: Téma tohoto filmu je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Každý by měl znát, co znamenal rok 1968 v historii Československa. A poznat i příběh Františka Kriegela, který je jednak důležitým připomenutím pro pamětníky, ale zároveň novým sdělením pro současnou mladou generaci. Zvláště v této době,“ osvětlil herec.

Filmové drama odhaluje zrůdnost komunistického režimu se zaměřením na hrdinu Pražského jara a nejvyhrocenější úsek jeho života i novodobých dějin Československa.

Muž, který stál v cestě zachycuje dramatické srpnové události roku 1968, kdy byl v noci 21. srpna František Kriegel společně s čelními představiteli Komunistické strany Československa, generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexanderem Dubčekem, předsedou vlády Oldřichem Černíkem, předsedou Národního shromáždění Josefem Smrkovským a poslanci České národní rady Josefem Špačkem a Bohumilem Šimonem zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se dokázal v moskevském zajetí i pod hrozbou likvidace postavit Leonidu Iljiči Brežněvovi, a nepodepsal Moskevský protokol, znamenající souhlas s okupací Československa v roce 1968.

František Kriegel

Roli manželky hlavního hrdiny Rivy Kriegelové si zahrála slovenská herečka Zuzana Mauréry, Alois Švehlík ztvárnil prezidenta Ludvíka Svobodu, Jiří Ployhar premiéra Oldřicha Černíka, Přemysl Bureš politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban se zhostil role Alexandra Dubčeka a Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela, nastupujícího ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, který se následně dostane do čela KSČ a postaví se proti Krieglovi.

Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer – Muž, který stál v cestě (foto: Bio Ilusion)

Film podle scénáře Ivana Fíly natočil režisér Petr Nikolaev, který má za sebou úspěšné filmy jako Lidice, Báječná léta pod psa, Kousek nebe, …a bude hůř nebo Příběh kmotra, vnímá téma snímku velmi intenzivně. „Film popisuje historické drama, kdy jsou naděje a sny jednoho malého státu rozdrceny agresivní velmocí. Poselství snímku je navíc krutě aktualizováno chováním Putinovského Kremlu na Ukrajině. Každý divák tak dostane díky hlavnímu hrdinovi filmu Františku Kriegelovi lekci osobní odvahy,“ dodal režisér.

Ambiciózní projekt společnosti Bio Illusion se začal natáčet v listopadu 2021 na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, pokračoval natáčením v Čechách, a poslední záběry byly dotočeny v červnu 2022 v polské Varšavě. Tam vznikaly scény odehrávající se v Kremlu.

Snímek vstupuje do kin 25. května. 

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Bio Illusion © 2023