Recenze: Dynamitem posedlý Bombastický Johan pobaví i dojme

V naší kultuře prosluli seveřané hlavně díky svým (často doslova) mrazivým detektivkám plným vražd a záhad. Komedie si se skandinávskými zeměmi spojuje jen málokdo, jedna taková ale právě teď míří do kin, a to norský Bombastický Johan. Norové ale ukazují, že i s tímto žánrem se umí popasovat více než důstojně. Suše, ironicky a často i docela černě, rozhodně ale zajímavě.

Hlavního „hrdinu“ Johana moc štěstí v životě nepotkalo. Rodiče, váleční sabotéři a hledači výbušnin, pod sebou omylem odpálili minu ještě než Johan stihl oslavit první kulatiny. Celá vesnická komunita na něj pohlíží jako na uzavřeného podivína a jeho životní láska na něj zvysoka kašle. Jediné, co mu přináší do života trochu té radosti, je jeho milovaný dynamit. Výbušniny nosí Johan po kapsách kamkoliv se pohne, ty ale vždycky nějakou záhadou explodují přímo tehdy, kdy se to hodí nejméně.

Při titulu jako Bombastický Johan by nejspíš většina místních diváků očekávala další rádoby humorný polotovar bez příběhu, kde za jediný zdroj komedie mají fungovat buď milostné eskapády, trapasy nebo lechtivé sprosťárny. Zda to bylo záměrem či ne, Bombastický Johan mnohá tato komediální klišé obsahuje také, tvůrci je ale buď zpracovali tak suše a ironicky nebo je naopak zatáhli do takových extrémů, že nějakým zázrakem fungují.

Výbušná směs žánrů

Co Johanovi pomáhá vyhnout se častým komediálním pastem je také fakt, že tvůrci  jeho příběh nikdy přímo neshazují a na diváky ani nepomrkávají ze strachu, že by si snad někdo mohli černý humor špatně vyložit. Celkovým pojetím má snímek často blíže k absurdistickému dramatu něž komedii. Temný a často až pokřivený smysl pro humor ale vždy vystrčí růžky právě v tu dokonalou chvíli. Příběh je podán přímočaře, postavy emocemi zrovna nepřekypují a pozadí norského ostrůvku dodává celému snímku ještě o to ponuřejší atmosféru. Uprostřed toho všeho ale před někým občas přistane dynamit.

Samotná postava ústředního Johana dává mnohdy vzpomenout na postavy typu Forrest Gump. Nevinný, nepochopený hlupáček, který se protlouká životem, jde si za svým a nenechá se ničím příliš rozhodit, přestože život mu hází pod nohy jeden klacek za druhým. Nebo v tomto případě dynamit. Johanův život sledujeme skutečně od batolete až po stáří, když se tedy film ve druhé polovině pokouší divákovi propašovat i nějaké ty skutečné emoce, je až překvapivé, jak moc vás tvůrci dokázali přimět s výbuchy posedlým matlou soucítit.

Reklama na Norsko

K tomu všemu si ale Bombastický Johan může připsat ještě jedno velké plus v podobě Norska samotného. Celý snímek je zasazen na pozadí nádherného norského ostrůvku a filmaři moc dobře věděli, jak jej při práci s kamerou zužitkovat. Podobné scenérie byly jednoduše stvořeny pro filmová plátna. Hudební podkres od místního mužského sboru, který se sem tam mihne i na plátně, je pak také jedna radost. Pokud tedy váháte nad výletem do norských krajin, raději na film nekoukejte, vaši peněženku by to po skončení titulků ještě mohlo zabolet.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Kamera
  • Hudba

Bombastický Johan (2023)

Tato výbušninami nabitá norská hříčka má ke klasické definici komedie hodně daleko a svým skutečně temným humorem kdekomu nejspíš nesedne. Pokud se na ni ale vydáte ve správném rozpoložení, je tu šance, že odejdete s poměrně silným zážitkem v paměti. Ať už to bude smích, trocha smutku nebo oboje.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2023

Bombastický Johan | Alle Hater Johan
Komedie
Norsko, 2022, 93 min
Premiéra: 4. 5. 2023 Film Europe
Režie: Hallvar Witzø
Scénář: Erlend Loe
Kamera: Karl Erik Brøndbo
Hudba: Jørund Fluge Samuelsen
Hrají: Pål Sverre Hagen, Ingrid Bolsø Berdal, Hermann Sabado, Jon Brungot, Jenny Hilmo Teig, Ine F. Jansen, Paul-Ottar Haga, John F. Brungot
Produkce: Elisabeth Kvithyll
Střih: Trude Lirhus
Zvuk: Bror Kristiansen, Nils Are Viken
Scénografie: Åsa Nilsson
Masky: Live Becker Knudsen

bombasticky-johan-plakat