České želízko v ohni Hlavní soutěže, Úsvit měl premiéru ve Varech

První český zástupce v Hlavní soutěži se ve Velkém sále ukázal již v sobotu v 19:30. Světová premiéra poutavého detektivního dramatu Úsvit diváky uvedla do fabriky v tatranském podhůří na konci 30. let dvacátého století. Příběh aspirující lékařky (Eliška Křenková), která se coby nastávající matka pustí do vyšetřování záhadného nálezu mrtvého novorozence, nabízí progresivní a hluboce lidský pohled na stále aktuální téma. Snímek režíroval režisér Matěj Chlupáček, producentkou byla Maja Hamplová a v dalších rolích diváci uvidí Miloslava Königa, Ladislava Hampla, Milana Ondríka, Mariána Mitaše, Marthu Issovou a další známé herce. Do českých kin se Úsvit vydá na začátku října.

„Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy a přáli jsme si divákům přinést opravdu moderní podívanou, která bude i přes dobu, ve které se film odehrává, vyprávět o současných tématech. Skrze detektivní žánr tak prezentujeme příběh silné ženské postavy, která se pokusí vzepřít utopickému světu, ve kterém žije,“ podotýká režisér Matěj Chlupáček.

Rozpočet filmu se vyšplhal na téměř 90 milionů korun. Úsvit se natáčel od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7.

Úsvit – model města (foto: Stanislav Honzík)

Ve filmu Úsvit jsem měla možnost si zahrát velmi silnou ženskou hrdinku, která je téměř po celý film na plátně. Helena je skvěle napsaná postava s mnohovrstevnatou psychologiíbyla neskutečná radost a výzva ji hrát, tuhle kombinaci miluju. Celá spolupráce na filmu byla velmi otevřená. Matěj je režisér, kterého zajímá názor, postoj a nápady herců. Celý tvůrčí proces probíhal s lehkostí a nadšením, komentuje roli i natáčení hlavní představitelka Eliška Křenková.

Úsvit: Režisér Matěj Chlupáček, producentka Maja Hamplová, scenárista Miro Šifra, Eliška Křenková a Miloslav König

Kde vidět tvůrce Úsvitu ve Varech?

V neděli 2. července mezi 16:00 a 16:30 pozdraví diváky delegace prvorepublikové detektivky Úsvit ve KVIFF.TV parku u hotelu Thermal. Režiséra Matěje Chlupáčka, představitelku hlavní role Elišku Křenkovou a další autory, pak od 16:45 ve stejný den uvidíte ještě v innogy Parku na Talk show.

Úsvit na KVIFF.TV: Dramaturgické diskuze nad jednotlivými tituly mapuje pořad Curator’s Choice, dostupný na KVIFF.TV. Níže si můžete pustit díl věnovaný právě Úsvitu.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Film Servis Festival Karlovy Vary, Barletta © 2023