Recenze: Equalizer se v Poslední kapitole stěhuje do Itálie, ale zůstává sám sebou

Cesty osudu tentokrát starostlivého občana Roberta McCalla zavály do Itálie, kde se mu do rukou dostane mafiánský gang pašující ze Sýrie do Evropy nebezpečnou drogu. Equalizer se tedy ve své Poslední kapitole dočkává kmotrovského koření. Prospělo mu?

Tady nejsme v Mission: Impossible ani Rychle a zběsile, s velkolepými honičkami nebo přestřelkami u Kolosea nepočítejte. Slavná památka se sice díky své rozpoznatelnosti dostala i na plakát, většinu času ale strávíme v dlážděných uličkách fotogenického městečka vsazeného do útesu hory, kde se někdejší elitní agent CIA po většinu stopáže zotavuje ze střelné rány, kterou si odnesl ze své poslední akce na Sicílii.

Dobrotivost místních a nebývalý klid, se kterým život u moře plyne, ho k jeho překvapení přesvědčí o tom, že by se konečně mohl usadit a odpočívat. Po zuby ozbrojené problémy si jeho i nevinné dobráky v okolí ale samozřejmě najdou, právě včas před krvavým finále.

Jakkoli je vyobrazení Itálie s bodrými sousedy a kavárničkami, ale i nelítostnou mafií ve třetím Equalizerovi kouzelně stereotypní, tahle změna prostředí sérii prospívá a dává v jejím rámci smysl.

Trojka je svou příběhovou soustředěností blíž povedenější jedničce, než roztěkanější dvojce, což je určitě dobrá zpráva. Zároveň platí, že trademarky, které v předchozích dílech fungovaly, zůstávají. Režisér Antoine Fuqua ve trojce zachovává výraznou a kontrastní stylizaci, vymazlený hudební motiv, rozvážné tempo děje i kulervoucí respekt a stoicismus hlavního hrdiny. Nechybí samozřejmě  ani jeho osvědčené hodinky a úchylka pro pořádek.

Stále je ve scénáři přítomna i jistá naivita, se kterou v tomhle světě sebekomplikovanější problém a sebevětší zločineckou hydru vyřeší krvavé vybití jediného baráku. Akce tu není příliš, Equalizer si vždy potrpěl spíš na rychlou a efektní eliminaci než na okázalost a výbuchy. Titulní hrdina likviduje italské mafiány a jejich groteskně zlé motorkářské pohůnky postaru, vlastnoručně a nadmíru krvavě… a vy jim to po všem tom vydírání, vypalování a vysírání nevinných lidí ze srdce přejete.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Denzel Washington jako zádumčivý, zásadový a nesmírně efektní zabiják je zpátky. Tentokrát před padouchy chrání obyvatele italského městečka, kam ho osud zavál po poslední akci. Equalizer: Poslední kapitola zachovává všechny ingredience, kterými se vyznačovaly předchozí dva díly série, jen je situuje do nových kulis. A i napotřetí to funguje. Výsledkem je pomalý, efektní thriller stojící na hlavním hrdinovi a úctyhodné završení stabilně kvalitní trilogie.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2023 

Equalizer 3
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2023, 110 min
Premiéra: 31. 8. 2023 Falcon
Režie: Antoine Fuqua
Scénář: Richard Wenk
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Marcelo Zarvos
Hrají: Denzel Washington, Dakota Fanning, Gaia Scodellaro, Bruno Bilotta, David Denman, Eugenio Mastrandrea, Sonia Ammar, Remo Girone
Produkce: Todd Black, Jason Blumenthal, Tony Eldridge, Antoine Fuqua, Alex Siskin, Michael Sloan, Steve Tisch, Clayton Townsend, Denzel Washington
Střih: Conrad Buff IV
Scénografie: Naomi Shohan
Masky: Maurizio Nardi, Domingo Santoro, Federico Meniconi
Kostýmy: Giovanni Casalnuovo