Nový film o filmu Bratři představuje tragédii i soudržnost rodiny ve filmu i realitě (video)

Film Bratři, který natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina, vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Navzdory očekáváním film ale není jen samá akce, nese i velmi výraznou a jímavou rodinnou linku.

Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě a sestře. Právě na téma rodiny nám rozhovory se svými postřehy poskytli režisér filmu Tomáš Mašín spolu s herci Tatianou Dykovou Vilhelmovou, Matějem Hádkem a Václavem Neužilem, kteří ve filmu Bratři ztvárnili členy rodiny Mašínů.

Tatiana Dyková Vilhelmová svou postavu, matku bratrů Zdenu Mašínovou, charakterizuje slovy: „Ona má v sobě velkou ušlechtilost. Přes všechny těžké rány se snažila svou rodinu držet při sobě. Její osud nebyl vůbec lehký a konec jejího života byl strašně nespravedlivý a krutý.“ Režisér Tomáš Mašín se připojuje: „Všichni se ptají, jestli je to akční a dramatický film. Ano. Ale pro mě to je zejména film o rodině, o její soudržnosti a rozpadu díky vnějším, nepřátelským okolnostem.

Bratři mají premiéru 26. října. Do té doby přineseme ještě několik pohledů do zákulisí. Mezitím si můžete poslechnout nový podcast s představitelem Ctirada Mašína, Janem Nedbalem.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2023