Nejočekávanější zářijové filmy (přehled a ukázky)

Září nabídne divákům v kinech především značnou paletu filmových pokračování. Ale máme tu také ojedinělou událost, jako české sci-fi, kterému týden na to bude šlapat na paty americký ekvivalent stejného žánru. Nechybí horory, komedie, teenagerovská erotika ani animované dobrodružství pro dětské závisláky. Tady je náš zářijový přehled očekávaných filmů včetně příslušných ukázek.

Bod obnovy (Česko, 2023)
od 21. září

Jednoznačně nejočekávanějším snímkem tohoto měsíce je ojedinělá česká sci-fi záležitost, která už zaujala diváky na festivalu ve Varech, kde byl snímek v předpremiéře uveden. Vizuálně nadstandardní tuzemská novinka je o to zajímavější, že vznikala pod taktovkou debutantů. Příběh z nepříliš vzdálené budoucnosti do kin vchází za doprovodu značného zájmu diváků i novinářů.

Stvořitel (USA, 2023)
od 28. září

A další sci-fi na zářijovém kinomenu má na svědomí Gareth Edwards, kterého známe mimo jiné jako tvůrce Rogue One nebo Godzilly. Vizuálně opojný snímek řeší velmi aktuální a diskutované téma: střet lidské civilizace s umělou inteligencí.

Přízraky v Benátkách (USA, 2023)
od 14. září

Kenneth Branagh se vrací jako režisér i sám slavný detektiv Hercule Poirot v jednom z nejtemnějších příběhů podle knih Agathy Christie. Ve filmu nás kromě dramatických zvratů čekají i nádherné benátské lokace.

Expend4bles: Postr4datelní (USA, 2023)
od 21. září

Nezničitelná parta akčních týpků a demolition manů se představí už ve čtvrté části známé akční série. K Jasonu Stathamovi, Dolphu Lundgrenovi, Randymu Coutureovi a Sylvesteru Stallonemu, kteří se znovu setkávají v roli týmu elitních žoldáků, se poprvé připojují Curtis “50 Cent” Jackson, Megan Fox, Tony Jaa, Iko Uwais, Jacob Scipio, Levy Tran a Andy Garcia.

Saw X (USA, 2023)
od 29. září

Je to neuvěřitelné, ale děsivá vražedná franšíza Saw nabrala téměř rychlost kolegů ze známé závoďácké série. John Kramer je zpět a tahle šílenost je tu už podesáté. Děj se odehrává mezi událostmi Saw I a II, kdy nemocný a zoufalý John cestuje do Mexika na riskantní a experimentální lékařskou proceduru v naději, že se mu podaří zázračně vyléčit svou rakovinu – jen aby zjistil, že celá operace je podvod s cílem podvést ty nejzranitelnější. To jim ale pochopitelně neprojde…

Sestra II (USA, 2023)
od 7. září

A pokračování nabízí i Sestra z hororové stáje Jamese Wana. Pokračování celosvětového hitu sleduje sestru Irenu, která se opět střetává s démonickou jeptiškou Valakem.

Němá tajemství (Česko, 2023)
od 7. září

Novinka režiséra Tomáše Mašína a scenáristky Alice Nellis řeší na pozadí kriminálního napínavého dramatu nemoc zvanou Afázie. Film se postupně přesouvá do vod psychologického dramatu a nabízí skvělé herecké výkony všech zúčastněných v čele s Mariánem Mitašem a Janou Plodkovou.

After: Odloučení (USA, 2023)
od 21. září

Ať chcete nebo ne, After tu bylo, je a nejspíš ještě bude. Vyvrcholení příběhů podle prostinkých knížek Anny Todd v podstatě teenagerům nabízelo po celou dobu slabší ekvivalent Padesáti odstínů. O kvalitě můžeme vést spory, ale funkčnost této franšíze nelze upřít. A ten kluk má vážně drsnej pohled, na který utáhne i vařenou nudli, natož holky…

Moje tlustá řecká svatba 3 (USA, 2023)
od 7. září

Září je pravděpodobně měsícem samých pokračování. Vrací se i úspěšná komedie o střetu americké a řecké kultury v praxi. Tentokrát půjde o splnění posledního přání Toulina otce. A vyráží se přímo do Řecka. Hrdiny asi čekají mnohé překážky a vtipné situace, ale, jak víme, Řecko je kouzelná země, kde stačí sníst souvlaki, napít se ouza, podívat se do blankytně modrých vln Egejského moře a všechno dobře dopadne.

Fremont (USA, 2023)
od 14. září

Po skvělých reakcích diváků letošního karlovarského festivalu putuje drama Fremont konečně do běžných kin. Americký snímek Babaka Jalaliho vypráví příběh mladé ženy Dunii pracující v manufaktuře na koláčky štěstí, jež se rozhodne jít i tomu svému štěstí naproti.

Hadí plyn (Česko, Slovensko, 2023)
od 28. září

Novinka režiséra Davida Jařaba je dobrodružstvím, inspirovaným novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu. V hlavní roli uvidíme Stanislava Majera.

Tlapková patrola ve velkofilmu (USA, Kanada, 2023)
od 28. září

Někteří rodiče by řekli, že jde o čiré zlo (stejně jako v případě Ledového království), druzí tvůrce naopak velebí a děkují jim, že mají od svých otravných ratolestí na chvíli pokoj. Až vaše závislé děti zjistí, že jsou Tlapky v kinech, nedají vám pokoj, dokud s nimi na tahle šílená psiska nevyrazíte.

-red-
video: Bioscop, Falcon, CinemArt, Aerofilms, Bontonfilm © 2023