Producent Jan Kallista: Bod obnovy mohl vzniknout jedině mezi debutanty (podcast)

Sci-fi film Roberta Hloze Bod obnovy je v českém kontextu výjimečný projekt. Už po zveřejnění teaseru se objevily nadšené reakce, jak z tábora filmových novinářů, tak filmových fanoušků. Výjimečný vizuál i skvěle zvládnutá produkční stránka činí z projektu jeden z nejvýraznějších českých počinů posledních let. Producentsky je pod tímto výrazným debutem podepsán Jan Kallista, se kterým jsme si povídali mimo jiné o tom, jak se v českých podmínkách vytváří uvěřitelný sci-fi svět, jak se na tak náročný projekt shání peníze nebo co pro film znamená řada předpremiér na důležitých světových festivalech. V Česku byl snímek v premiéře poprvé promítán na karlovarském festivalu, necelých dvě stě diváků ho vidělo na Colours od Ostrava a stal se také zahajovacím filmem letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Strhující a vizuálně mimořádně působivá sci-fi o Evropě blízké budoucnosti vypráví o vyspělých technologiích, díky kterým má každý občan evropské federace v blízké budoucnosti právo prožít celý jeden život. Film přichází přesně šedesát let po premiéře první a podle mnohých i té nejlepší české sci-fi Ikarie XB 1 (1963) režiséra Jindřicha Poláka a už od uvedení teaseru se setkal s nadšenými ohlasy, kterým pochvalné reakce po festivalových projekcích dávají za pravdu.

Podcast najdete ve všech oblíbených audio aplikacích. Naši recenzi na Bod obnovy a názor, že film se směle může rovnat svým zahraničním vzorům, si můžete přečíst zde. Do kin se vydává už 21. září.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bisocop; audio: Totalfilm Media © 2023