Praha budoucnosti konečně v kinech! Mrkněte na první reakce a video z premiéry Bodu obnovy

Čas od času do kin vstupuje film, u nějž jsme obzvlášt hrdí, že jsme na něm mohli spolupacovat. Tento týden to platí obzvlášť. Konečně se do nich totiž dostává počin, který podle dosavadních reakcí kolegů recenzentů i mnoha diváků přináší víru v to, že český film má ještě naději. Příběh o zálohování života, který se odehrává v roce 2041, je srovnáván s mnoha kultovními sci-fi bijáky, svým umístěním do Prahy a okolí a parádním trikům ale nahrává unikátnosti a podporuje představivost a zvědavost diváků, jak bude pravděpodobně naše okolí vypadat za necelých 20 let. Mrkněte na video z premiéry a první reakce diváků a poslechněte si naši recenzi a rozhovor s producentem plný zákulisních zajímavostí.

Bod obnovy při premiéře teaseru vzbudil malý internetový poprask. Málokdo totiž uvěřil tomu, že sci-fi výjevy pochází z českých rukou, a ne z Hollywoodu. Film se následně dočkal hajpu od influencerů z ranku Leoše Mareše a vydal se na cestu napříč v podstatě všemi českými festivaly, kde se s ním mohli seznámit první diváci. Ve velkém sále Thermalu si ho nenechal ujít ani novopečený prezident. Někteří diváci následně na stítích vyjadřovali výhrady ke scénáři nebo jistému déjà vu, kdy snímek místy připomíná některé starší zahraniční látky ze zahraničí. Defakto všichni ale nadšeně kvitovali úžasný vizuál, o kterém teaser tedy viditelně nelhal. O tom, jak se debutujícím tvůrcům něčeho podobného podařilo docílit, jsme si ve Varech povídali s producentem Janem Kallistou. Zajímavý rozhovor se zajímavým filmařem, který dost možná pootevřel dveře české kinematografie vstříc budoucnosti, si při příležitosti premiéry můžete připomenout.

Další diváci měli příležitost film vidět celý týden před premiérou na naší projekci s Torenem, kde jsme při té příležitosti natočili vaše reakce a názory. Ty se v drtivé většině shodli na tom, že vidět v českém prostředí žánrovou pecku s podobně vymazleným audiovizuálem je velká radost. Chválila se ale i futuristická Praha nebo herecké výkony. “Chci spin-off, prequel, sequel, chci všechno!” pokřikoval mezitím nadšeně Toren a se zdviženým prstem přísně vyzýval k návštěvě kina.

A jak se Bod obnovy vlastně líbil nám? Velmi! “Bod obnovy není dokonalý film. Příběhově vás příliš nepřekvapí, hlavní postava by si zasloužila hlubší prokreslení a tempo filmu by zejména v prostřední části mohlo odsýpat o kapku svižněji. Kdy ale naše kinematografie naposledy stvořila žánrovku, u které se ani jednou nezastydíte, která skýtá zajímavá zamyšlení, vede své charaktery odněkud někam a navrch vypadá a zní takhle světově, aniž by vás přitom otravovala násilným product placementem? Tohle není na Čechy dobrý. Je to prostě dobrý!” psali jsme tehdy. Naši recenzi si můžete připomenout tady, případně poslechnout v audioformátu na podcastu.

Svůj názor si konečně můžete udělat 21. září, kdy Bioscop Prahu budoucnosti uvádí do kin. Nezapomeňte se před projekcí zazálohovat.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bioscop, Totalfilm Media; audio: Totalfilm Media © 2023