Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Jak se daboval seriál Star Wars: Akolytka a proč jeho název budí vášně? (video)

Seriálová novinka Akolytka nás zavede přibližně sto let před začátek celé původní ságy. Jediové ještě vesele pobíhají po vesmíru, v galaxii vládne demokracie a vše se zdá být v pořádku. Idylkou ale otřese série brutálních zločinů. Po pachateli se slehla zem a zkušený mistr dostane za úkol celý případ důkladně prošetřit. A my mezitím s kamerou prošetřili, jak se nejnovější Star Wars dabovaly do češtiny.

V českém znění

Hlavní roli si střihla Amandla Stenberg, známá především jako Rue z prvních Hunger Games. „Je taková rázná, to máme společného. Proto se mi i dobře dělá,“ popisuje herečka a muzikálová zpěvačka Felicita Prokešová, která protagonistku do češtiny namluvila a která si aktuálně užívá boom své dabérské kariéry: „Není to vůbec jednoduchá disciplína, pořád potřebuji vedení. Ale strašně mě to baví a strašně si těch příležitostí vážím,“ usmívá se. V posledních měsících jste ji mohli slyšet už v pohádce Přání nebo nových Krotitelích duchů.

Kromě ní se ve studiu otáčel i Karel Heřmánek ml., převážně seriálový a divadelní herec, který se ale objevil i v několika zahraničních koprodukcích. „Dabuju Qimira, což je takový ňouma. Má v sobě ale tajemství a kouzlo, které podle mě bude pro diváky dost přitažlivé,“ popisuje tajuplně postavu apatykáře v podání herce Mannyho Jacinta.

„Ten překlad je k smíchu, LOL!“

Jak už tomu tak u předaleké galaxie v posledních letech bývá, seriál už týdny před svým uvedením budil nejrůznější kontroverze. Už na český název nového seriálu z předaleké galaxie se nám v komentářích pod trailerem snesla pořádná vlna kritiky.

„Proč se seriál jmenuje Akolytka, diváci pochopí po shlédnutí celé první řady,“ vysvětlil nám překladatel seriálu Vojtěch Kostiha: „Princezna Leia Organa je v nové trilogii generálka a velitelka a nikoliv generál nebo velitel, učednice Anakina Skywalkera Ahsoka Tano je v době svého výcviku padawankou a nikoliv padawanem. Hlavní hrdinka nového seriálu je také učednice, ale poněkud jiného zrna. A protože je to žena, je to akolytka,“ dodává věcně.

Ještě dávněji, v předaleké galaxii…

Divákům se ale neotevírají nože v kapsách jen z holky v názvu nebo diverzní skupiny Jediů, mávajících v traileru světelnými meči všech barev. Showrunnerka Leslye Headland fandy znervóznila komentáři na adresu George Lucase nebo prequelů a jeden z herců pak, když si v rozhovorech spletl Anakina s Lukem.

Tak či tak, zasazení do období Vrcholné republiky je určitě vítaným zpestřením pro všechny, kteří měli pocit, že si tak velká galaxie zaslouží i příběhy vzdálenější filmové sáze rodiny Skywalkerů. V Akolytce se tak podíváme asi sto let před události Skryté hrozby, a z původních filmů se v ní tak setkáme maximálně s asi osmisetletým čiperou Yodou nebo jeho kolegyní Yaddle, byť marketing nic takového zatím nenaznačuje. „Je to jiný pohled na Jedie a myslím, že diváci budou překvapeni, jak se v tomhle seriálu ukážou,“ láká potutelně režisér českého znění, Vladimír Žďánský.

Jestli vás zákulisí dabingu zajímá, mrkněte i na naše starší video o počeštění Ahsoky, případně reportáže o jiných filmech.

Do nových koutů galaxie se v prvních dílech Akolytky můžete vydat na Disney+ od 5. června.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Disney, Totalfilm Media; audio: Totalfilm Media © 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast