Film Bratři, který natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina, vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Teď film míří na televizní obrazovky. Na Nový rok jej uvádí Česká televize. Film má mimo jiné i jeden absurdní primát: v historii udělování Českých lvů se jedná o první snímek, který zvítězil v kategorii Nejlepší film, aniž by uspěl v jakékoliv jiné kategorii. Podívejte se s námi do zákulisí vzniku filmu i na komentář historika Jiřího Padevěta, který jsme natočili v roce 2023.
Hrdinové nebo vrazi?
Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. Hrdinové nebo vrazi? Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Film Bratři vypráví jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie.
Hlavní role bratrů Mašínů ve filmu ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal. Dále se představí Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek, Václav Neužil a Tatiana Dyková.
Režisér Tomáš Mašín k vyznění filmu vyjádřil svůj záměr: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi „geniální, odvážní hrdinové“ a „bezcitní vrazi nevinných“. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.“
Producent filmu Petr Bílek se připojuje: „Když jsme začali připravovat tento film, zjistili jsme, že bratry Mašíny u nás zná většina lidí a všichni na ně nějakým způsobem emotivně reagují. Buď s jejich činy souhlasí, nebo je s různou intenzitou odmítají. Myslím si, že většina těch lidí detaily jejich příběhu nezná a je proto pro nás určitou povinností jej filmově zpracovat. Pro mnoho lidí to bude příležitost se seznámit s tím, co se tehdy stalo, jaké byly motivace těch kluků a možná si buď poopravit, nebo naopak utvrdit svůj názor. My nesoudíme, bratři Mašínové jsou hrdiny tohoto filmu, ale jestli jsou hrdiny historie, chceme nechat na divákovi. A právě proto by na film Bratři měli přijít.“
O Mašínech s historikem
V našem krátkém dokumentu se pak o kontroverzní povaze činů motivovaných snahou bojovat proti zlu rozpovídal historik a spisovatel Jiří Padevět, se kterým jsme natáčeli v prostorách někdejšího Mašínoa statku a dnešním Památníků tří odbojů v Lošanech nedaleko Kolína.
Film s výpovědní hodnotou
„Pozor, pozor. Češi natočili historický film, který není šedivou didaktikou, má ale výpovědní hodnotu,“ píšeme na úvod naší recenze. „Je napínavým, akčním bijákem, přitom ale z popisovaných událostí nedělá přehnanou kovbojku. Je kompetentně natočen i ozvučen včetně postsynchronů a kreativně sestříhán. Divákovu emoci si nevynucuje neutuchajícími symfoniemi, soundtrackem šetří, a když už k němu sáhne, jde o moderní hudbu s vhodně dávkovanými prvky elektroniky. Jakkoli se Bratři na pohled a na poslech povedli, leckdo s nimi bude mít apriori problém kvůli zatvrzelému názoru na činy mašínovské odbojové skupiny, které snímek líčí.“
Mimo jiné i o kontroverzních výsledcích Bratrů na Českých lvech si v podcastu povídáme s představitelkou matky bratří Mašínů Tatianou Dykovou:
Svůj názor si nyní můžete udělat i díky televizní premiéře. ČT uvádí Bratry na Nový rok ve 20:10 na ČT1.
-red-
foto/video: © 2023 CinemArt, Totalfilm Media
audio: © 2024 Totalfilm Media