Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ZEMŘEL DRŽITEL OSCARA ROBERT DUVALL. ZNÁM BYL Z APOKALYPSY NEBO KMOTRA. VĚNUJEME SE MU ZDE.

Očekávaný Sbormistr šokuje i varuje. Podívejte se s námi do zákulisí

V neděli měl očekávaný Sbormistr režiséra Ondřeje Provazníka světovou premiéru v rámci Hlavní soutěže MFF Karlovy Vary. Už teď ho ale najdete v kinech po celé zemi. Snímek o zneužívání moci v pěveckém sboru sbírá vynikající kritické ohlasy i divácká nadšení. Na nejdůležitější filmové databázi ČSFD.cz má v tuto chvíli hodnocení 79 %. Podívejte se s námi do zákulisí filmu v následujícím videu.

Střet dospívající dívky s predátorskou autoritou

Na počátku devadesátých let dostává talentovaná třináctiletá Karolína příležitost připojit se k proslulému dívčímu pěveckému sboru, kde může stát po boku své starší sestry i dalších uchazeček. Zdá se, že její výjimečné nadání zaujalo charismatického a respektovaného sbormistra. V očekávaném psychologickém dramatu se odráží nejen nechvalně známá aféra, ale i další tragické momenty střetu dětské nevinnosti s autoritativní mocí. Režisér Ondřej Provazník ztvárňuje tento uzavřený svět s důrazem na autenticitu, bez snahy o senzaci, s citlivým přístupem k mladým hercům a s hlubokým porozuměním prostředí, kde se prestiž prolíná s nucenou zralostí.

Inspirace známou kauzou

Provazník se při psaní scénáře volně inspiroval zejména kauzou sexuálního zneužívání, která v nultých letech vypukla kolem pěveckého sboru Bambini di Praga, a otřásla českou společností. „V kauze Bambini bylo rozporuplné zejména soudní přelíčení, kde proti sobě stála protichůdná svědectví bývalých sboristek. Tenhle zvláštní fakt byl základním motorem pro můj film. Snažil jsem se pak vytvořit fiktivní příběh, který by kořeny rozdílné interpretace minulosti plasticky ukázal,“ vysvětlil Ondřej Provazník, který se samozřejmě inspiroval i dalšími případy.

Film je možné doporučit i dospívajícím

Tvůrci si samozřejmě uvědomují, že jejich příběh se točí okolo složitého tématu a může vzbudit kontroverze„Počítáme s tím, zároveň ale věříme, že film je natočený co nejkomplexněji a citlivě,“ dodal producent Jiří Konečný s tím, že na film mohou do kin přijít i rodiče se svými dospívajícími dětmi.

Filmaři Sbormistra natočili na 16mm filmový materiál, který spolu s pečlivě aranžovanou scénografií a kostýmy dodává snímku výrazně dobový a stylotvorný výraz. Natáčení probíhalo před dvěma lety v Brně, Praze, Mladé Boleslavi, v Jizerských horách, Orlických horách, v Krkonoších, v Hořovicích, ale také v New Yorku.

Snímek Sbormistr dorazil do českých kin 10. července. Film produkoval Endorfilm Jiřího Konečného. Distribuuje ho CinemArt.

-red-
foto/video: © CinemArt, Totalfilm Media, Endorfilm 2025

Rozhovor s Jurajem Lojem

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast