Před dvěma lety společně s minisérií Echo představil Marvel novou odnož projektů, které bude do světa pouštět pod záštitou Spotlight. Pokud na její logo narazíte před úvodními titulky nové marvelovky, má vám (alespoň podle producentů) povědět, že daný film nebo seriál má se zbytkem provázaného světa pramálo společného. Můžete na něj mrknout, aniž by bylo potřeba za domácí úkol nakoukat čtyři další věci. Na jednu stranu fajn nápad, na druhou vlastně polovičaté přiznání, že i Marvel dnes považuje část své vlastní produkce za „nadbytečnou“. Pokud se tedy přenesete přes fakt, že jeho nová hollywoodská satira Wonder Man propojený vesmír absolutně nikam neposouvá a má blíže k sitcomu než tradiční superhrdinské mánii, můžete si ji v klídečku užít.

Hollywood vs. superhrdinové
Filmoví diváci ve fiktivním světě Marvelu již mnohokrát spatřil superhrdiny na vlastní oči, sledovali bojovat s kosmickými nestvůrami i polobohy a komiksový žánr tedy v jejich kinech příliš netáhne. Věhlasný oscarový režisér Von Kovak v něm ale vidí neprobádaný potenciál a začne tedy připravovat remake starého superhrdinského snímku Wonder Man.
Přesně na takovou příležitost čekal Simon Williams, druhořadý herec z Los Angeles, ve kterém kdysi původní Wonder Man zažehl vášeň ke kinematografii. Společně s kolegou Trevorem Slatterym alias bývalým představitelem teroristy Mandarina tedy vyráží na konkurz. Zároveň se ale musí držet zkrátka. Nechce totiž omylem kromě svých hereckých schopností předvést také ty… zvláštnější. A hlavně ničivější.

Odpočinkový Marvel
Že by Wonder Man startoval ze zrovna ideální pozice, to se opravdu říci nedá. Pokud hodlal diváky utáhnout na značku, smůla, ta už za záruku úspěchu neplatí. Nebo raději na hollywoodskou komedii? Škoda, tam mu vítr z plachet vyfouklo loňské Studio od Apple TV, které si navíc díky Sethu Rogenovi mohlo dovolit být vůči kolegům z branže mnohem kousavější než jakákoliv disneyovka.
Tvůrci ale evidentně nijak vysoko ani nemířili. Na rozdíl od většiny dosavadních Marvel seriálů se nás Wonder Man ani nesnaží přesvědčit, že bychom jej měli brát jako velkou televizní událost. Spíše než k Lokimu nebo WandaVision se novinka svou produkcí i stylem blíží klasickým televizním komediím či kriminálkám, které si člověk pustí večer po práci a chvíli u nich vypne.
V současné době, kdy mezi sebou streamingové platformy soupeří o každého diváka a vyhazují miliony dolarů za epizodu, je pro Marvel docela bizarním krokem investovat do něčeho v jádru tak „spotřebního“. Hlavně když i jejich důležitější seriály ve sledovanosti pokulhávají. Díky své přímočarosti a jednoduchosti ale Wonder Man paradoxně docela funguje.
Umělec a terorista vejdou na plac
Na jakékoliv superhrdinské bitvy si můžete předem nechat zajít chuť. Trailery je před vámi neskrývaly. Celý seriál se skutečně odehrává na fiktivních filmových placech nebo uvnitř castingových studií a konflikt nepramení ze záchrany světa před zkázou, nýbrž ze snahy dvou nečekaných přátel uspět v showbyznysu.
Právě o dynamiku mezi Simonem Williamsem a jeho potrhlým kolegou Trevorem se většina epizod opírá a duo společně tvoří vcelku zábavné protagonisty. Samotný Simon na papíře dvakrát zajímavý není, jeho představitel Yahya Abdul-Mateen II z něj ale bez problému dovede vybudovat docela sympaťáka, kterému v jeho snaze prorazit snadno začnete fandit.
Ben Kingsley alias Trevor Slattery, zkrachovalý umělec a bývalá tvář teroristy Mandarina, ale dodává seriálu potřebnou šťávu, jak po komediální, tak překvapivě i po emoční stránce. Během všech osmi epizod se z něj dokonce vyklube dost možná největší přednost celého projektu. Kdo by to byl čekal od postavy, která má u mnohých fandů dodnes černý puntík za svou roli v Iron-Manovi 3 a Shang-Chim a mnohdy spíše lezla na nervy.

Door…man?
Jako ústřední duo Abdul Mateen II a Kingsley fungují až překvapivě dobře a jejich blbnutí před i za kamerami za osm půlhodinových dílů nestihne omrzet. Doprostřed jejich vandrování po castingových studiích ale tvůrci vložili i krátkou odbočku do zcela jiného zákoutí fiktivního Hollywoodu, která bohužel ještě více podtrhává, kolik potenciálu tvůrci vlastně nechávají neprobádaného.
Aniž bychom příliš zacházeli do spoilerů, zmíníme, že lidé se superschopnostmi nejsou v marvelovském světě na filmových placech vítáni, a scénář dedikoval celou jednu epizodu důvodu, proč tomu tak je. Tento krátký, hravý, a vtipný flashback naplno předvádí, kolik potenciálu v sobě koncept skutečných superlidí před kamerami doopravdy skýtá. Potenciálu, který zbytek seriálu bohužel využívá jen velmi okrajově.
Jako celek nám tedy zůstává na rukou relativně solidní a zábavná hříčka, která v záplavě nedávných Marvel seriálu rozhodně patří k těm lepším. Simon s Trevorem dohromady fungují na výbornou a díky prostředí showbyznysu nás seriál alespoň zavádí do míst, kam superhrdinové ještě nezavítali. Bohužel ale nelze setřást pocit, že se v tomto ohledu dalo vyřádit mnohonásobně víc.
-
Režie
-
Scénář
-
Kamera
-
Herci
-
Hudba
Wonder Man (2026)
Wonder Man díky svým zábavným protagonistům a velmi sympatické, kraťoučké stopáži vůbec neurazí a na jeden či dva večery bez problému zabaví. Aby ale zaujal někoho mimo zaryté marveláky, musel by se seriál naplno obout do jízlivější, více nekompromisní satiry, nebo vyžebrat od producentů větší rozpočet a ukázat, co všechno se dá s doopravdovými superlidmi v Hollywoodu vymyslet za ptákoviny. Ve své současné podobě je ale někde na půl cesty mezi oběma variantami a v paměti vám tak dlouho nezůstane.
Začínající žurnalista a překladatel odkojený na komiksech, fantasy, sci-fi a dalších zákoutích popkultury. Věčný obhájce Harryho Pottera, Hry o trůny i Marvelovek. Pro Totalfilm sbírá VOD tipy, překládá trailery, recenzuje a píše témata.
foto/video: Disney+ © 2026
![]()
Wonder Man
Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2026, 6 h (Minutáž: 45 min)
Tvůrci: Destin Daniel Cretton
Režie: James Ponsoldt, Destin Daniel Cretton, Stella Meghie
Scénář: Destin Daniel Cretton
Kamera: Armando Salas
Hrají: Yahya Abdul-Mateen II, Ben Kingsley, Demetrius Grosse, Lauren Glazier, Byron Bowers, Phumzile Sitole, Jere Burns

























