Štědrovečerní pohádka nebyla v ČT vždy – tradice trvá dvacet let

Když se řeknou Vánoce v České televizi, vybaví si většina z nás nejspíše pohádky. Televize však začala vysílat před šedesáti lety, procházela různými historickými etapami a spojení, které se dnes jeví jako samozřejmé a tradiční, neplatilo vždycky. Naopak. Vánoční pohádka se rodila postupně a svoji současnou podobu získala až v roce 1993. Až do druhé poloviny sedmdesátých let totiž patřil hlavní štědrovečerní program filmovým adaptacím předloh významných literátů nebo veselohrám.

Duch nad zlato (foto: ČT)

Duch nad zlato (foto: ČT)

V roce 1974 tak byla například vrcholem večera dramatizace Jiráskova Záhořanského honu nebo v roce 1970 životopisný příběh
o Josefu Dobrovském Za ranních červánků. Pohádky měly své místo na obrazovce i tehdy. Vysílaly se však jen do pozdního odpoledne a večer už televize patřila pouze dospělým divákům. Výjimkou byla snad jen pohádka Zlatovláska vysílaná na Štědrý večer v roce 1973.

Zlatovláska (foto ČT)

Zlatovláska (foto ČT)

Na nejvyšší místa v programu se tehdy probojovala zřejmě díky svému na tehdejší dobu v tomto žánru ještě méně obvyklému filmovému zpracování. Do pravidelného štědrovečerního programu se pohádky dostaly až později. Cestu jim proklestily české rodinné filmy a komedie.

První vlaštovkou byla štědrovečerní premiéra filmu pro celou rodinu Můj brácha má prima bráchu v roce 1976 a další rok premiéra prvního dílu rodinné komedie Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (foto: ČT)

Jak vytrhnout velrybě stoličku (foto: ČT)

Proměna programu byla ale zatím spíše pozvolná. Rodinné filmy přicházely na řadu nejdříve v půl deváté po odvysílání
tradiční Sukovy Serenády a Sváteční chvilky poezie. Posun a změna programu ve prospěch pohádky a dětských diváků se zdá být ale neodvratná. Pohádky Paví král, Jak se budí princezny a O ptáku Ohniváku vysílané na mezi lety 1978 až 1980 se už vysílají
v sedm nebo krátce po sedmé hodině.

S čerty nejsou žerty

S čerty nejsou žerty

V dalších letech se na obrazovku sice nakrátko vracejí televizní hry a filmy, pohádky ale své místo ve štědrovečerním programu brzy vybojují zpět a premiérou příběhu O zakletém hadovi se v něm zabydlují definitivně
v roce 1983. Od druhé poloviny 80. let přicházejí na řadu pohádky výlučně premiérové, jako O statečném kováři, Třetí princ,
S čerty nejsou žerty či Mahulena, zlatá panna. Nejednalo se ovšem o pohádky vyrobené v Československé televizi.

Princezna se zlatou hvězdou na čele

Princezna se zlatou hvězdou na čele

Ta s první vlastní vánoční pohádkou přišla až v roce 1990. Stala se jí pohádka O Janovi a podivuhodném příteli. Tradici vlastních vánočních pohádek, jak je známe dnes, pak založila Česká televize s definitivní platností v roce 1993. V roce 1993 nabídla Česká televize na Štědrý večer divákům premiéru pohádky Sedmero krkavců.

Anděl Páně (foto: ČT)

Anděl Páně (foto: ČT)

A každý další rok od té doby přichází s novým vánočním příběhem, který ve velkolepé výpravě a filmovém zpracování sama vyrobí. Nejinak tomu bude i letos. Pohádku Duch nad zlato natočil Zdeněk Zelenka.

Vánoční pohádka v číslech
Vánoční pohádku zhlédly za posledních deset let vždy nejméně dva miliony diváků. Absolutní rekord ve sledovanosti dosud drží pohádka Anděl Páně z roku 2006, na kterou se dívaly dva miliony a 731 tisíc diváků. Některé pohádky se stávají i nejsledovanějším pořadem České televize za celý rok: to byla například loňská pohádka Dvanáct měsíčků s 2 miliony 646 tisíci diváky nebo pohádka Micimutr s 2 miliony a 266 tisíci diváky, vysílaná v roce 2011.

1993 Sedmero krkavců
1994 Princezna ze mlejna
1995 Nesmrtelná teta
1996 Jak si zasloužit princeznu
1997 RumplCimprCampr
1998 Lotrando a Zubejda
1999 Císař a tambor
2000 Král sokolů
2001 Princezna ze mlejna II
2002 Královský slib
2003 O svatební krajce
2004 Čert ví proč
2005 Království potoků
2006 Anděl páně
2007 Tři životy
2008 Kouzla králů
2009 Láska rohatá
2010 Peklo s princeznou
2011 Micimutr
2012 Dvanáct měsíčků
2013 Duch nad zlato
2014 Princezna a písař

zdroj: Česká televize
připravil: -MS-, totalfilm.cz

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.