Hrdinové Postřižin se vrátí – ČT koprodukuje pokračování

Po dlouhých peripetiích s nákupem autorských práv a rozsáhlých přípravách dnes Česká televize oznámila, že natočí pokračování legendárního filmu podle Bohumila Hrabala. Krasosmutnění natočí Jiří Vejdělek podle scénáře Marka Epsteina. O látku projevili zájem i zahraniční producenti. Natáčet se začne v zimě.

Jiří Vejdělek

Jiří Vejdělek

Krasosmutnění je druhým dílem vzpomínkové Hrabalovy trilogie. K dějišti pivovaru se vrací i tento díl. Odehrává se od 10 let později a vrací se i krásná Maryška, stárnoucí Pepin a cholerický otčím Francin. Vypravěčem je desetiletý Bohumil Hrabal.

Marek Epstein (foto: archiv)

Marek Epstein (foto: archiv)

Marek Epstein měl podle hlavního dramaturga Filmového centra ČT na látku spadeno už dlouho, pouze sbíral odvahu. “Nakonec ale přišel s verzí, která nám všem vyrazila dech.

Postřižiny (foto: FSB)

Postřižiny (foto: FSB)

Krasosmutnění je pro Českou televizi prvním konkrétním výsledkem aktivního přístupu v dramaturgii na poli koprodukční tvorby. „Práva na knihy Bohumila Hrabala patří hned několika dědicům v Česku a ve Švýcarsku,“ říká vedoucí filmového centra Helena Uldrichová a dodává: „Získat je proto nebylo vůbec jednoduché, nicméně naše snaha byla nakonec korunována úspěchem.“

Scénář oslovil i renomované americké producenty Davida Levineho a Caryho Brokawa na loňském festivalu v Karlových Varech. „Nejhezčí moment nastal ve chvíli, kdy Marek začal mluvit,“ vzpomíná kreativní producent Tomáš Baldýnský. „Ti původně nedůvěřiví a stoičtí Američané se začali ve svých křeslech vrtět a naklánět a ve chvíli, kdy Marek domluvil, Cary jen věcně řekl: ,Tak tohle mi pošlete,‘“ doplňuje Baldýnský.

Film by se měl začít natáčet na konci letošního roku. Produkovat film bude Tomáš Hoffman. Koprodukovat bude Česká televize a jedná se i se zahraničními partnery.

Do kin se chystá dalších 20 filmů na kterých se Česká televize podílí. O nich budeme psát v samostatném článku.

připravil: -MS-, totalfilm.cz
foto: archiv, Česká televize

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.