Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Jedinečná monografie Petra Weigla přemýšlí o životě na pozadí režisérovy práce

Režisér Petr Weigl (1939) má na svém uměleckém kontě kromě řady baletních a operních inscenací (Praha, Bratislava, Mnichov, Berlín, Sevilla, Paříž) především 46 filmových titulů. Jeho Radúz a Mahulena v hlavní roli s režisérovou múzou, Magdou Vášáryovou, a Janem Třískou, je legendou česko-slovenské kinematografie. 

Radůz a Mahulena

Radůz a Mahulena

Weigl své filmy natočil v časovém rozpětí let 1964-1998. Od počátku sedmdesátých let se datuje jeho spolupráce se zahraničními producenty, která mu umožnila filmovat i se světovými umělci. Výsledkem je např. Utrpení svatého Sebastiána nebo Olověná noc v hlavní roli s Michaelem Biehnem známým z Terminátora nebo Vetřelců. Za vrchol Weiglovy tvorby jsou považovány filmově ztvárněné opery (Rusalka, Faust a Markéta, Marie Stuartovna, Lady Macbeth z Mcenského újezdu, Evžen Oněgin a další).

Natáčení filmu Faust a Markéta na jihu čech (foto: archiv)

Natáčení filmu Faust a Markéta na jihu čech (foto: archiv)

Svou schopností zbavit tento divadelní formát kulis jeviště a nahradit je autentickým prostorem, uměním převést obraz do hudby a hudbu do obrazu s účastí pohybu anebo slova se stal oceňovaným filmovým tvůrcem s osobitým a nezaměnitelným rukopisem.

Rusalka

Rusalka

V jeho hudebních vizualizacích – ať ztvárňují operu, melodrama, balet či hudbu neprogramní – se rozehrávají příběhy vypjatých emocí a trýznivých vášní v osudech bytostí poznamenaných lidskou nedokonalostí i odhodlaných k oběti nejvyšší.
Smrt je ve velkých příbězích přítomná, a ani Weigl se jí nevyhýbá. Je mu mírou života a důvodem zvažování nejvyšších hodnot lidského konání a bytí.
Hledani_smyslu_obalkaSvou filmovou tvorbu režisér uzavřel už před téměř dvaceti lety. Avšak otázky podstaty umění, mravnosti, odpovědnosti a reflexe „dokonalosti“ jako hodnoty absolutní, pro něj zůstaly živé; proto je vtělil do slov. A kniha Hledání smyslu, kterou vydal v říjnu 2013, je jejich rekapitulací. Unikátní obrazový materiál – fotografie z filmů v jejich dějové výstavbě, ve kterých hráli přední čeští a slovenští herci i zahraniční umělci – doplňují úvahy, reflexe a citáty. „Je to kniha o jakémsi mém výsledku v hledání odpovědí, které jsem potřeboval znát, o lidské existenci, jejím smyslu. O tom, jak žít a co je správné. Střípky úvah úzkého poznání jednoho jedince, v určitém čase, událostech, určité práci, určité zemi. Nic není receptem ani návodem, je to jen jedna zkušenost – přemýšlení života na perutích touhy, smyslové rozjitřenosti, bolesti; v seberealizaci prací, která žádala odpovědi, v emocích, které chtěly ožít, v reflexích na umění a život, v otázkách, které kladl intelekt, aby věděl, jak a proč,“ vysvětluje Petr Weigl.

Radůz a Mahulena

Radůz a Mahulena

„Měl jsem v tomto svém resumé a otevření se na mysli určitou zprávu především pro to mládí, které před sebou ještě má cestu dokořán a je tak novou nadějí pro svět, pro lidstvo. Nemusí se stát nic, ale může se stát také zázrak a všechno by pak mohlo být jiné, lepší, hlubší i laskavější. Neměl by mít člověk odvahu žít svůj život tak, aby v něm zůstal otisk víry ve vlastní význam, nejen pro sebe, ale i pro ostatní?“

Petr Weigl (foto: Xantypa)

Petr Weigl (foto: Xantypa)

Je to kniha, ke které se můžete vracet, je potěšením pro oko i mysl, nabízí jednu z mnoha možných odpovědí jak žít a chápat život, aby měl hlubší smysl.
V dnešní bulvarizované době, kdy cit, paměť a krásu pohltila rychlost, povrchnost a konzum, je tato kniha svou ojedinělou obrazovou i textovou skladbou výzvou k návratům, a to jak pro mladého člověka tak pro toho, kdo zahlcen jiným, pozapomněl.

Hledání smyslu distribuuje společnost Kosmas, doporučená cena 520 Kč.
Najdete ji např. v knihkupectvích Kosmas, Academia, Karolinum či NeoLuxor a jejich e-shopech.

připravil: Jakub Gutt, totalfilm.cz, Veronika Machková
foto: archiv

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast