Nepřehlédněte

Recenze | 47 róninů – první velké zklamání roku 2014

Docela velkou pozornost vzbudil film 47 róninů díky účasti Keanu Reevese. Trailer sliboval docela zajímavou podívanou, nicméně potvrzuje pouze známou pravdu o splasklé bublině. Příběh o čtyřiceti sedmi válečnících, kteří se postaví proti nepředstavitelné přesile aby očistili čest svého mrtvého pána je v japonské literatuře a bájesloví považován za jeden z nejzajímavějších národních dobrodružství.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Róninové jsou samurajové, kteří přišli o svého pána a tím i o svou čest. Ještě menší postavení v japonské společnosti mají míšenci, jako je Kai (Keanu Reeves).

Díky mimořádným schopnostem je ale skupinou Róninů vzat na milost a bojuje po jejich boku za očištění jména svého bývalého pána. Proti nim stojí Lord Kira a jeho zákeřná pomocnice, čarodějka Mizuki.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Film opravdu nevypadá na utracených 175 milionů dolarů. Triky jsou na první pohled odfláknuté a v některých momentech z obrazu “jedničky a nuly” přímo čiší. Epické to není ani za mák, vizuální orgie ani skvělá kamera se nekonají.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Mnohem horší problém ale představuje scénář, který ze zajímavé legendy udělal naprosto hloupou pohádku, z níž významněji ční hlavně čarodějnice Mizuko.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Postava Keanu Reevese je ve filmu pouze do počtu a ačkoliv výrazně zasahuje do děje, není možné si k ní vybudovat nějaké větší sympatie. Po většinu stopáže se divák nudí a z letargie ho probouzí tu a tam akční scény, které se docela povedly. I závěrečná bojová scéna není špatná, ale to vše je trochu málo.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Přehlédnout nelze ani nelogická jednání většiny postav. Mimochodem těch je ve filmu opravdu přehršel a většinu z nich nám tvůrci pořádně ani nepředstaví. Snímek tak místy působí nepřehledně a překotně.

47 róninů (foto: Cinemart)

47 róninů (foto: Cinemart)

Obohacovat starodávné legendy o fantasy prvky, protože je to zrovna v módě, není nejšťastnější. Vznikla díky tomu a dalším výše popsaným okolnostem příšerná patlanina, která je prvním velkým zklamáním nového roku.

hodnocení 50

-AC-, Totalfilm.cz
foto/video: Cinemart © 2013

47 Róninůicon_csfd
47 Ronin
Akční / Drama / Fantasy / Dobrodružný
USA, 2013, 119 min

Režie: Carl Rinsch
Scénář: Hossein Amini, Chris Morgan
Kamera: John Mathieson
Hudba: Ilan Eshkeri
Hrají: Keanu Reeves, Tadanobu Asano, Rinko Kikuči, Cary-Hiroyuki Tagawa, Yorick van Wageningen, Hirojuki Sanada, Togo Igawa, Džin Akaniši, Kó Šibasaki, Min Tana

47_roninu_poster_A1-page-001

  1. […] další pokus Keenu Reevese vrátit se na plátna“. Ten poslední v akční fantasy 47 Róninů úplně nevyšel. Ale spolupráce s Chadem Stahelskim se vyplatila – společně se už […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.