V 85 letech zemřela dětská filmová ikona Shirley Temple

Zemřela bývalá dětská herecká hvězda a diplomatka Shirley Temple-Black. Bylo jí 85 let. V pouhých šesti letech získala herečka Oscara (1935). Po dosažení plnoletosti ale z filmového byznysu odešla. Její zřejmě nejslavnější film se jmenuje Malá princezna.

Shirley Temple (foto: archiv)

Shirley Temple (foto: archiv)

Svou lásku Templeové-Blackové k Československu potvrdilo i amerického velvyslanectví v Praze. “Čechy i Slováky obdivovala a považovala za velkou čest, že mohla být společně s nimi během sametové revoluce,” sdělilo americké velvyslanectví v tiskové zprávě velvyslanectví.

Václav Havel se Shirley Temple Black

Václav Havel se Shirley Temple Black

Bývalá herečka Temple-Black se stala velvyslankyní USA v Československu v létě 1989, diplomatickou misi v Praze skončila v létě 1992, kdy odešla z diplomatických služeb a věnovala se rodině.

Vyjádření amerického velvyslance v ČR:
Na našem pražském velvyslanectví jsme zarmouceni smrtí Shirley Temple Blackové, americké velvyslankyně v Praze a Akkře, filmové hvězdy a americké ikony.  V Československu byla velvyslankyní během přelomových událostí sametové revoluce roku 1989. Disidenti, kteří se znenadání dostali do vedení země, oceňovali její pomoc v tomto přechodném období a mají na ni krásné vzpomínky.
Přestože jsem nikdy neměl tu čest se s velvyslankyní Temple Blackovou setkat, dělali jsme oba stejnou práci, žili ve stejném domě a znali se se stejnými Čechy. Z těchto důvodů i mnoha jiných mi připadá, že jsem ji znal i ve skutečnosti. Zůstaly nám po ní úžasné historky. Velvyslankyně Temple Blacková například měla vystaveného svého Oscara na krbové římse v knihovně a všichni, kdo naše velvyslanectví navštívili, bez ohledu na své postavení, se chtěli s ní i s Oscarem nechat vyfotit. Já se na její fotku dívám každé ráno a večer, když jdu po schodišti našeho velvyslanectví, kde máme seřazené fotografie všem mých předchůdců. Mezi nimi vyniká ona se svým slavným obličejem a zářivým úsměvem, protože je v oné řadě po asi dvaceti mužích první ženou. Velvyslankyně Temple Blacková nám bude chybět.
Norman L. Eisen, americký velvyslanec v Praze

zdroj: AP

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: