Nepřehlédněte

Recenze | Koleje osudu jsou promarněná šance na jímavé drama

Colin Firth hraje Erica Lomaxe, muže, který se nezbavil traumatu ze zajetí ve druhé světové válce. Britský důstojník padl do japonského zajetí, kde zažil strádání při stavbě železnice ale především děsivé mučení. Mnoho let poté potkává svou budoucí ženu Patti (Nicole Kidman).

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Novomanželka teprve při soužití s Ericem poznává četné běsy, které nekontrolovatelně ovlivňují jeho povahu a tím i jejich soužití. Pro Patti je velkou oporou Ericův nejlepší kamarád z války Finlay (Stellan Skarsgard). Finlay zároveň na Erica naléhá, aby vyrazil do Thajska po stopách svého utrpení. Zjistil totiž, že Ericův trýznitel stále žije…

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Téma filmu je velmi přitažlivé. Navíc – není to scénáristická fabulace. Příběh se skutečně stal, Eric Lomax zemřel krátce před natáčením v říjnu 2012. Colin Firth při ztvárnění role čerpal mimo jiné i ze setkání s ním. A nejen Firth, Lomaxovu mladší verzi hraje Jeremy Irvin (Válečný kůň, Nadějné vyhlídky). Firth s Irvenem se snaží seč můžou, Kidman rovněž. Bohužel nezkušený režisér a prapodivný scénář oběma hází klacky pod nohy.

Těžko říct kdo nese hlavní díl viny. Film vznikl na motivy Lomaxovy knihy, kterou sám o svém osudu napsal. Začetl jsem se do ní (ukázku si stáhněte zde). A jsem přesvědčen, že svůj osud předkládá podstatně jímavěji než film Jonathana Teplitzkyho.

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Co chybí filmu především? Emoce. Nic nepomáhají scény v závěru, když jsme si po celou dobu nemohli s Lomaxem v podání Firtha vytvořit jakýkoliv vztah. V podstatě mi bylo jedno, zda bývalý voják dojde klidu nebo ne. Nevzniká tu ani základní představa o Ericově povaze. V převážné většině filmu vidíme spíše zlomeného muže.

Knihu Koleje Osudu od Erica Lomaxe vydalo nakladatelství Mladá Fronta, a.s.kniha koleje osudu

Akci i emoce přinášejí pouze chvíle návratu o několik desítek let zpět. Jeremy Irvin má tedy lepší výchozí pozici pro herecký výkon a tudíž i výsledek vypadá lépe. Firth za to může poděkovat scénáristovi. O jeho herectví přeci není sebemenších pochyb.

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Koleje osudu (foto: Bontonfilm)

Vzniklo průměrné válečné drama s psychologickým nádechem. Lepší režisér i scénáristé by dokázali odpovědět na mnohé otázky a rozvinout další linky, které takové téma nabízí. Bohužel tady se klouzalo jemně po povrchu. Zlost, bezmoc, touha po pomstě a nakonec odpuštění. Jak máme tyto emoce prožívat s hlavním hrdinou, když nás jeho osud nedojímá? Těžko.
[usr 5]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bontonfilm

Koleje osudu
The Railway Man
Drama / Životopisný
Austrálie / Velká Británie, 2013, 116 min
Premiéra: 13. března 2014 (Bontonfilm)

Režie: Jonathan Teplitzky
Předloha: Eric Lomax (kniha)
Scénář: Frank Cottrell Boyce, Andy Paterson
Kamera: Garry Phillips
Hudba: David Hirschfelder
Hrají: Nicole Kidman, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Jeremy Irvine, Hirojuki Sanada, James Fraser, Tom Hobbs, Ewen Leslie

Koleje osudu plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: