Recenze | nový sitcom Marta a Věra – na malém prostoru velká zábava

Vynikající Čtvrtou hvězdu nahrazuje v pondělním schématu ČT1 další sitcomová novinka České televize. Scénáristé Petr Kolečko a Tomáš Holeček vytvořili osmidílný seriál o zaměstnankyních slevového serveru leeevne.cz. V titulních rolích Bára Poláková a Sabina Remundová. Ústřední dvojici doplňuje Pavel Liška v roli šéfa firmy.

Marta a Věra (foto: ČT)

Marta a Věra (foto: ČT)

Neočekávejte úzkoprofilový humor, který nabízela Čtvrtá hvězda. Scénáristé Marty a Věry na to jdou zpříma. Vtipy nesou lehce pochopitelnou myšlenku či gag. Z nich pak vychází linka, která přirozeně řídí každý z jednotlivých dílů. Seriál si díky tomu jistě vytvoří širší divácký záběr než měl humor z Dejvického divadla. Marta a Věra je sitcom v pravém slova smyslu.

Ne každý herec je pro takový formát vhodný. Bára Poláková i Sabina Remundová jsou schopny dělat si legraci samy ze sebe. Na tomto základu se pak jednoduše staví. Doplňuje je šéf firmy Brouček (Pavel Liška), který slouží oběma hrdinkám jako nahrávač, v některých případech dokonce rozbuška. Nemohou být rozdílnější osoby než Marta a Věra.
Martě je kolem třicítky a místo partnera jí ve volných chvílích dělá společnost Facebook. Snaží se působit jako profesionálka a emancipovaná žena. Ale je tomu skutečně tak?

Marta a Věra (foto: ČT)

Marta a Věra (foto: ČT)

Marta:
Soustřeďte se na moje balancování mezi úslužností a asertivitou…
Marta a Věra (foto: ČT)

Marta a Věra (foto: ČT)

Věra je rázná protřelá žena mnoha profesí. Všechno zná, se vším si poradí, věci řeší rychle a účinně. Svět těchto dvou rozdílných povah nutně musí končit velkým třeskem. A také ano – mezi oběma herečkami to náležitě jiskří, chemie funguje na výbornou.
Přimíchaný smích, tolik typický pro angloamerickou produkci, mne nejprve vyvedl z míry, ale postupem času jsem ho přestal vnímat.

Věra:
Život na tomhletom Facebooku ti nahrazuje ten skutečnej, to není dobrý…

Marta a Věra (foto: ČT)

Marta a Věra (foto: ČT)

Nemá smysl spoilerovat a prozrazovat nejlepší momenty dílů, které jsem viděl. Zastavím se krátce u Sabiny Remundové. Netuším, zda to uslyší ráda nebo nerada, ale pokud zavřete oči, slyšíte hlas její matky. Jako by se Iva Janžurová vrátila o 30 let zpět, do doby své největší komediální slávy.

Remundová má stejnou dikci a téměř totožné zabarvení hlasu. Zdá se, že se Remundová v komediální poloze našla. (V seriálu Případy 1. oddělení hraje státní zástupkyni, to mi k ní ale příliš nesedí.) Věru v novém sitcomu vytvořila nezapomenutelnou. Věřím, že její evidentně poděděný komediální talent využijí časem i další režiséři. Určitě zvládne s přehledem i polohu méně karikovanou.

čt1Nelze očekávat od veřejnoprávní televize, že všechny její produkty budou mít jakýsi vyšší přesah. Jsem si ale jist, že Marta a Věra tuto nesmyslnou a nikdy nekončící debatu opět rozvine.
Zábavné formáty, které mají pobavit, vytvářejí všechny veřejnoprávní televize v Evropě. Lídrem je BBC. Ani Sherlock ani Červený trpaslík nebo Pán času neplní výchovnou ani edukační funkci.
Neexistuje formát, který by v ČT vznikat neměl. Jde o kvalitu zpracování. Buď je pořad dobrý nebo špatný.
Tenhle je prostě dobrý.
Nezbývá než si počkat na nejočekávanější novinku tohoto žánru letošního roku – českou verzi britcomu Kancl. U ní se teprve definitivně ukáže, zda u nás tento televizní žánr definitivně úspěšně zakotví.
[usr 8]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: © Česká televize, 2014

Marta a Věra
(Česko, 2014)
premiéra: 31. března 2014 na ČT1, poté každé pondělí ve 21:05
Režie: Jaroslav Fuit, Zdeněk Dušek
Scénář: Petr Kolečko, Tomáš Holeček
Kreativní producent ČT: Michal Reitler
Hrají: Barbora Poláková, Sabina Remundová, Pavel Liška
  1. Pearl Jam 1.4.2014, 22:04

    Nenapadá mě jediný důvod, proč bych se měl dívat na českou verzi geniálního Kanclu. Poraďte…

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.