Recenze | Pompeje 3D neví co si vybrat – katastrofu nebo lásku?

Pokud jste stejně nerozhodní nebo chtiví obého, bude pro vás příběh gladiátora Mila (Kit Harington) tím pravým ořechovým. Nebo ne?
Vracíme se do roku 79, kdy známé město pod sopkou Vesuv pohltila fatální zkáza. Město srovnala se zemí a obyvatele pohltily plameny, ruiny a sopečný popel.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Milo je společně s dalšími gladiátory na cestě do pompejské arény. Na cestě potká dceru bohatého obchodníka (Emily Browning), která se vrací domů z Říma a zamiluje se do ní. Zálusk na ni ale má i bohatý senátor (Kiefer Sutherland). Milo bude muset bojovat nejen o život  v aréně, milovanou lásku, ale především o holé přežití. Zkáza Pompejí se totiž blíží. A nic netušící obyvatele města od ní dělí pouhé hodiny.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

V hlavní roli jeden z hlavních herců Hry o trůny a proti němu Kiefer Sutherland. To by samo o sobě mohlo stačit. Kdyby…
Kdyby mezi těmito dvěma protivníky nebylo několik prostředníků.
Problém nebo výhoda (nemohu se rozhodnout) je mix žánrů. Režisér Paul W.S. Anderson jakoby se nemohl rozhodnout co si vybrat. Je libo katastrofický film, romanci nebo akční spektákl z gladiátorské arény? Vše máme na skladě a rádi nabídneme.

Podle tohoto motta zřejmě vznikal scénář, kterému můžeme odpustit historické nepřesnosti. S historií se jak známo Hollywood příliš nepáře. Co ale přehlédnout nelze je několik scén budících úsměv. Zejména závěrečný úprk senátora s gladiátorovou láskou je velmi těžko uvěřitelný. Všude kolem létají žhavé kameny ze sopky, ale naši hrdinové vše bez problémů přežijí, aby se mohli utkat v závěrečném souboji.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Každopádně Anderson se naštěstí odklonil od šíleností typu Tři Mušketýři, kde byl schopen do děje implantovat i vzducholodě. Pompeje nic takového naštěstí nenabízejí. Casting příjemný. Potěšil zejména hlavní představitel Kit Harington, který se herectvím příliš neodchyluje od povahy postavy ve slavném seriálu Hra o trůny.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Kiefer Sutherland hraje šablonovitého záporáka, tady nešlo nic speciálního vymýšlet. Příjemně působila i Emily Browning (Cassia), ač není úplně klasickou kráskou z romantických filmů. V roli dívčiny matky poznáte matrixovskou Carrie-Anne Moss. Nezapomenu ani na Milova bratra v boji Atticuse v podání Adewale Akinnuoye-Agbaje.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Vizuál Pompejí příjemně překvapil. Včetně katastrofických scén, které nečpí CGI na sto honů. Možná dobrému dojmu nahrával temný nádech spojený s prezentací 3D. Opravdu jsem si nevšiml ničeho, co by nějak v tomto ohledu mohlo výrazněji zarazit.
Co musím určitě ocenit: Anderson nás při čekání na konečnou katastrofu nenudí.

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Pompeje 3D (foto: Bontonfilm)

Chytil to za správný konec. Sopka se začíná probouzet a dělat neplechu už v první třetině filmu. To vše prokládáno gladiátorskými souboji, intrikami senátora a zamilovanými pohledy Mila a jeho milé. (Jak je ta čeština pěkná). A u češtiny zůstaneme: závěrečné souvětí k dabingu – Filip Čapka s Jitkou Ježkovou mě nijak neurážejí a musím uznat, že Čapkův zasmušilý chlapský projev k Haringtonovi sedne jako poklice na hrnec.
Verdikt: Originalitu u Pompejí nehledejte. Gladiátora, Spartaka a Titanic má Anderson evidentně nakoukány. Ale jako příprava na letní blockbuster sezónu to není špatné.
[usr 6]
icon_csfd

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2014

Pompeje
Pompeii
Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický
Kanada / Německo, 2014, 102 min
Premiéra: 20. března 2014 (Bontonfilm)

Režie: Paul W.S. Anderson
Scénář: Janet Scott Batchler, Lee Batchler, Michael Robert Johnson
Kamera: Glen MacPherson
Hudba: Clinton Shorter
Hrají: Emily Browning, Kit Harington, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss, Jessica Lucas, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Jared Harris, Paz Vega, Currie Graham, Sasha Roiz

Pompeje - plakat 1

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.