Nepřehlédněte

Recenze | Vampire Academy vítězí humorem a nadhledem

Twilight sága je už naštěstí (doufejme) minulostí. Na vlně upířích ság se pokoušelo surfovat několik dalších produkcí (Hostitel, Nádherné bytosti) a výsledkem bylo většinou nabubřelé nic. Vůbec nejhorší byla loni adaptace bestselleru Mortal Instruments. Kočkopes, který si vzal inspiraci z Twilightu i Harryho Pottera naštěstí neuspěl.

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampire Academy je ale úplně jiná liga. Dodávám s velkým oddechem! Už samotná předloha se naštěstí nebere úplně vážně. Nejde vyloženě o parodii na upíří filmy. Ale místy tak působí. Autorka zjevně není suchar a do svých knih pašuje kromě nezbytné fatální lásky i kopu humoru. A tak jsem se oproti očekávání dobře bavil!

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie jsou takové malé upíří Bradavice. Ale tím veškerá inspirace a podobnost s čímkoliv jiným končí. Předloha i film jsou originální. Svět dělený na Dhampýry, Vampýry a Strigoje je základem příběhů Rose a Lissy, hlavních postav filmu. Morojská princezna Lissa (Lucy Fry) a její nejlepší kamarádka a ochránkyně Rose (Zoey Deutch) uprchly z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět.

Rose je dhampýrka (napůl člověk a napůl vampýr). Dhampýři chrání Moroje, smrtelné Vampýry, kteří poklidně žijí mezi námi. Strigojové jsou vampýři v pravém slova smyslu – krvežízniví, zákeřní a před ničím se nezastaví. A právě před nimi se musí mít obě dívky na pozoru…

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Richelle Mead napsala nejen knihy ale i scénář k filmu a pohlídala, aby to zásadní na plátně zůstalo. Oproti knihám film cílí na mladší publikum a zdůrazňuje humor, což jsem jako “nemilovník” uplakaných ság vysoce ocenil. Mark Waters (Mezi námi děvčaty) dohlédl, aby vše dobře fungovalo. Na začátku filmu nastupuje temnota a akční scéna, kvapem střídaná návratem na typickou high school. Až na to, že její osazenstvo má v pusinkách špičaté zoubky.

Vampire Academy (foto: HCE)

Vampire Academy (foto: HCE)

Pomiňme teď základní temnou linku, kdy na obě dívky všude možně číhá nespecifikované nebezpečí. Silou Vampire Academy je právě už několikrát zmíněný humor. Rose má hodně prořízlou pusu a často pronáší poměrně vtipné poznámky. Její křehká kamarádka budí úsměv rovněž, ale často velmi nechtěně. Až si říkáte, jak se ty dvě rozdílné povahy mohly dát do kupy.

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Nutno říct, že chemie mezi herečkami funguje a trapnost (tolik známá z výše jmenovaných filmů) chybí docela. A to je dobrá zpráva. WTF momenty díky tomu přecházíte a scénáristce a autorce je prostě odpustíte. Vynahradí vám to na jiných místech.

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Nechybí pochopitelně romantická linka. Obě děvčata mají tu svou. Rose zahořela citem k instruktorovi Dimitrimu (Danila Kozlovsky), Lissa si vyhlédla bělostnou tvářičku spolužáka (Dominis Sherwood). Narozdíl od Twilight nejsou romantické dialogy tupé a nechybí jim tu a tam vtip a nápad. Unylé hledění si do očí a přimhuřování očí se nekoná. Takže pánové, nemějte strach vyrazit se svými drahými polovičkami. I pro vás se tu najde několik soubojů, kapka krve a pár mrtvol na konci.

Knihu Vampýrská akademie a další díly celé série vydává nakladatelství Domino. Autorka Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.
Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Kdo mi trochu neseděl, byla Olga Kurylenko. Jako ředitelka školy (Brumbál v sukních) byla jaksi parodií sama sebe. Netuším, zda je takhle napsaná i v předloze, ale Kurylenko extrémně přehrává a je bezpochyby nejslabším článkem celého hereckého ansámblu.

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Vampýrská akademie (foto: HCE)

Příběh má i svého Malfoye. Je jím studentka Mia (Samy Gayle). Ale je tu ještě jeden skrytý nepřítel, kterého vám nebudu spoilerovat.

Podtrženo, sečteno. Nenadál bych se tak vysokého hodnocení upírského filmu ani jeho zařazením mezi mé guilty pleasure. Vampire Academy je příjemným překvapením. Osypky, které mi vždy naskákaly ve chvíli, kdy padl v redakci los a byl jsem vyslán na upíří film, se tentokrát nedostavily. Odcházel jsem pobaven a udiven, že někdo z tohoto tématu ještě dokázal vytřískat něco pozitivního. Já snad tajně nahlédnu i do těch knížek :).

[usr 7]

Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Hollywood Classic Entertainment © 2014

banner poutač va

Vampire Academy
Fantasy / Akční / Mysteriózní
USA, 2014, 105 min
Premiéra: 6. března 2014 (HCE)

Režie: Mark Waters
Předloha: Richelle Mead (kniha)
Scénář: Daniel Waters
Kamera: Tony Pierce-Roberts
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: Zoey Deutch, Lucy Fry, Danila Kozlovskij, Joely Richardson, Dominique Tipper, Sarah Hyland, Olga Kurylenko, Cameron Monaghan, Gabriel Byrne, Sami Gayle, Dominic Sherwood

Vampire

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.