Dělníci bulváru – Novotný provokuje, ale na nic si nehraje

Ve středu 16. dubna uvede Česká televize první ze série pěti nových dokumentů z cyklu Český žurnál. Cyklus reflektuje autorským způsobem fenomény uplynulého roku. A hned první díl je jedním z nejvýbušnějších. Nabízí sondu do světa bulváru po boku těch nejpovolanějších.

Dělníci bulváru (foto: ČT)

Dělníci bulváru – Pavel Novotný (foto: ČT)

Hlavní postavou dokumentu Víta Klusáka Dělníci bulváru je známý šéfredaktor bulvárního online magazínu Pavel Novotný. Prostor dostala i nekonformní novinářka Olga Path Štíplová a další zajímavé postavičky zákulisí bulváru.
Klusák nabízí skutečně nezkreslený a nepřibarvený pohled do světa “lesku a slávy”. A nutno říct, že mu v tom vydatně pomáhá sám Pavel Novotný.

Místy to vypadá, že jde Klusákovi vstříc víc, než by sám musel. Nebere si servítky, shazuje nejen celebrity, čtenáře a kolegy z branže. Shazuje i sám sebe a nemá s tím sebemenší problém.

“Ne, nemuseli mě vůbec přemlouvat, šel jsem do toho naplno, nemělo smysl si na něco nebo někoho hrát. Divák by to poznal a ztratilo by to celé svůj smysl, prozradil Novotný Total Filmu.

Dělníci bulváru (foto: ČT)

Dělníci bulváru (foto: ČT)

Těžko lze Pavla Novotného podezírat z pozérství nebo nějakých vedlejších úmyslů. Vkrádá se tedy otázka o jeho motivaci. Co vede nejvlivnějšího bulvárního novináře k odhalování světa, jehož mechanismy by měly být možná samotným konzumentům utajeny?
čt2 logoNovotný je ale bez ohledu na Klusákův dokument ve svém poodhalování bulvárního know how už delší dobu konzistentní.
A nabízí opravdu zevrubný náhled do hlavy šéfredaktora nejčtenějšího bulvárního online magazínu. “Ty máš tu psychologii opravdu zmáknutou”, prohlašuje ve filmu obdivně Novotného kolegyně z redakce. A vskutku – novinář prozrazuje, jakým způsobem tvoří titulek a článek. Vše na základě zkušeností s čtenáři, které za léta v branži nasbíral. Ví, co na ně zabírá, co hledají. Má přesnou představu o poptávce a dokáže jí dokonale přizpůsobit svou nabídku.

Dělníci bulváru (foto: ČT)

Dělníci bulváru (foto: ČT)

“Pedofil, když někdo ubližuje dítěti, to je výborný. Nesnesu utrpení dítěte, nenávidím to, ale je to výborný”, odhaluje Novotný v dokumentu nejpřitažlivější články pro čtenáře. “A taky Facebook, jakmile se ti v titulku objeví slovo Facebook nebo Rom, tak je to taky super”. a dodává: “Někteří frajeři dokážou dát do titulku obojí – Facebook i Rom.”
Dělníci bulváru (foto: ČT)

Dělníci bulváru (foto: ČT)

Hlavní aktér dokumentu se před kamerou vyznává ze své bezzásadovosti, která s prací v bulváru úzce souvisí. Přesto podotýká, že český bulvár své hranice stále ještě má. 

“Některé celebrity mi vyčítají, že bulvár je neúměrně tvrdý. A já jim odpovídám, vy víte kulový, co to je bulvár, podívejte se do Anglie, do západní Evropy, tam se dělá bulvár! Český bulvár je stejně gulášovitý jako všechno české. Není špatný, ale má spoustu nedostatků, je plný klišé. Často ho vytváří mátohy, které by vůbec neměly psát do sdělovacích prostředků. Nemá tu úroveň ani údernost západního bulváru. A jenom lidé jako jsem já a pár dalších jedinců ho posouvají někam dál.” přibližuje Pavel Novotný svůj náhled na rozdíl mezi českým a západním bulvárem pro Total Film.
Klusáka pouští (zdá se, že záměrně) i k sobě domů, ukazuje střet s manželkou, která evidentně není spokojen s tím, co její manžel dělá. Své si k Novotného práci řekne i jeho sestra, která lituje, že její bratr nevyužívá svůj potenciál lépe.
“Já, především tím, jak jsem v dokumentu obnažen, ukazuju divákům a Klusákovi, že skutečně nemám co skrývat. Já mám prostě hodnou, slušnou holku z Moravy, která chce normálního manžela a není úplně nadšená z toho, co dělá. Takže to prostě ukážu. Já jsem ho (Klusáka) k té sestře prostě dovedl. Já jsem mu chtěl ukázat, že si přinesu domů tu “aureolu” a tam mě zpátky na zem srazí dvě holky, které mě mají rády.”
Hlavní hrdina Klusákova filmu skutečně nemá problém sám sebe shodit, pojmenovat negativa spojená s jeho osobou a celou branží naplno a nějak je reflektovat. Na druhou stranu poctivě přiznává, že dokud se mu bude v tomto oboru dařit a bude vydělávat slušné peníze, těžko s tím skončí.

Dělníci bulváru - Olga Path Štiplová (foto: ČT)

Dělníci bulváru – Olga Path Štiplová (foto: ČT)

Klusák ale neobnažuje pouze Novotného. Často je v patách Olze Path Štiplové, která divákům přibližuje, jakým způsobem novinářka funguje na plesech, tiskovkách a dalších medializovaných akcích. V závěru filmu dochází k zajímavému střetu mezi Štiplovou a Klusákem. Dochází k paradoxní situaci. Štiplová Klusákovi vyčítá, že je jí na večírku s kamerou v patách až příliš. Těžko říct zda jí vadí, že se nemůže bez kamery ani obléknout nebo na ni dolehla tíha rozhovoru s nespokojeným kolegou, který jí vyčítal, že k natáčení dokumentu svolila. Každopádně tato scéna patří ve filmu asi k nejbizarnějším momentům. (Nepočítám rozhovor Novotného s celebritou Kateřinou Kristelovou, který se nedá ani reprodukovat ani dost dobře komentovat.)

Dělníci bulváru P. Novotný a K. Kristelová (foto: ČT)

Dělníci bulváru P. Novotný a K. Kristelová (foto: ČT)

Klusákův dokument se v žádném případě nesnaží o nějakou hlubokou sebereflexi českého bulváru. Polopaticky ani nevysvětluje jeho mechanismy. Na osobě Pavla Novotného demonstruje, že dobrý bulvár musí vytvářet inteligentní člověk. Jedině ten totiž může ovládat masy, tak jak si zamane.

Práce bulvárních novinářů se nám může nelíbit. Můžeme jí dokonce opovrhovat. Ale pokud bulvár denně otevírají v naší republice téměř dva miliony lidí, o čem to vypovídá? Leccos z tohoto filmu by se dalo tesat do kamene. I následující Novotného výrok: “Jsme mocní. Mocnější než vy. Mnohem mocnější!”
[usr 8]
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto: Česká televize © 2014 / video: Vít Klusák © 2014

Dělníci bulváru – středa 16. dubna ve 20:00 na ČT2
následují filmy Gadžo o soužití s Romy, Já, horník! o plánovaném zavření dolu Paskov, Zločin pana Chytila o kauze Opencard a Obnažený národ o pohledu Chorvatů na české turisty (přineseme recenzi)

Dělníci bulváru
námět, scénář a režie: Vít Klusák
kamera: Jakub Halousek, Vít Klusák
dramaturgie: Jana Hádková
producenti: Veronika Slámová a Petr Kubicaúčinkují: Pavel Novotný, Olga Path Štiplová, Veronika Kratochvílová, Barbora Koukalová, Iveta Bartošová, Jan Bárta, Zdeněk Macura, Kateřina Kristelová, Lenka Fialová, Petr Novotný, Veronika Novotná a další

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.