První dojmy | Pojedeme k moři – Mádlův režijní debut dopadl skvěle

Dnes dopoledne promítli tvůrci nový film Jiřího Mádla novinářům. Chystáme pro vás recenzi, ale první dojmy a zajímavosti o filmu prozradíme už teď.

Jiří Mádl s kameramankou  Editou Kainrathovou

Jiří Mádl s kameramankou Editou Kainrathovou

Mádl si scénář o dvou klucích, kteří točí svůj vlastní film napsal sám. Vlastně si ho přivezl z USA, kde ho vytvořil jako studentský projekt na prestižní Film Academy New York. Od začátku ale nepočítal s tím, že by ho i režíroval. Tato myšlenka v něm uzrávala delší dobu a producent Miloslav Šmídmajer z Bio Illusion nakonec souhlasil. Mimořádně se k projektu postavila jako koproducent Česká televize. 

“Stalo se něco nevídaného. Jeden den jsem poslal do televize scénář a druhý den už jsem dostal smsku, že ČT do projektu půjde,” prozradil Šmídmajer.

Tomáš (Petr Šimčák) chce se svým kamarádem natočit film. K narozeninám dostal od rodičů (Ondřej Vetchý a Lucie Trmíková) kameru. Se svým kamarádem Harisem (Jan Maršál) jsou jako správní dokumentaristé svému okolí neustále v patách. Kluci si natáčení užívají až do chvíle než zjistí, že kamera umí odhalit věci, na které by jinak nepřišli. Tomáš věří, že vyřeší rodinnou záhadu, která ho už delší dobu trápí. Harisovi zase dokáže kamera pomoci s problémem, jehož velikost a naléhavost tuší jenom on sám.

Pojedeme k moři (foto: Falcon)

Pojedeme k moři (foto: Falcon)

Mádlův debut mimořádně funguje. Známý herec uspěl v obou rolích na výbornou. Jako scenárista i režisér. Film je opravdu koncipován tak, aby vznikl dojem, že ho skutečně točí dva jedenáctiletí kluci. Tvůrci k natáčení opravdu použili digitální zrcadlovky. Ačkoliv se na začátku natáčení zdráhali celý film točit na ně, nakonec se to podařilo. Dnešní technika podle nich tento postup umožňuje, samozřejmě s patřičnými úpravami v postprodukci.

Jiří Mádl režíruje

Jiří Mádl režíruje

Celý tvůrčí tým včetně ČT, producenta i distributora bv průběhu natáčení s Mádlem postupy konzultovali a došlo k několika úpravám. Jiří Mádl to na tiskové konferenci ocenil. 

“Divák se nemusí obávat, že by v kině našel roztřesený a rozostřený obraz, tohle není žádná Záhada Blair witch,” dodává Mádl.
Nejde jen o zajímavou vizuální a netradiční filmařskou stránku nové české komedie. Cenný je především velmi funkční a originální scénář s dojemnou a uvěřitelnou pointou a zvratem.

Film je na počátku velmi rozverný, ale postupem událostí atmosféra těžkne a houstne. Nedá se žánrově přesně zařadit. Pohybuje se někde na pomezí komedie a dramatu. To ovšem neznamená, že by nebyl určen i pro děti. Na několika předpremiérách byl podle tvůrců mladšími diváky přijat velmi dobře a se stejným pochopením jako u dospělých.
Oba dva hlavní představitelé, debutující Petr Šimčák i Jan Maršál (Něžné vlny, seriál Gympl), odvádějí pod Mádlovým vedením skvělý a přirozený výkon.

Jiří Mádl (vpravo Jaroslava Pokorná)

Jiří Mádl (vpravo Jaroslava Pokorná)

Pojedeme k  moři je dokument Tomáše Hrobského, jedenáctiletého žáka základní školy, o své vlastní rodině. Celý příběh by měl působit především reálně. Cílem mého scénáře i režijního uchopení je, aby divák získal pocit, že film opravdu natočil Tomáš, protože dostupnost a technologická gramotnost nejmladší generace už takový jev umožňují.
Chtěl jsem dokázat, že natočit celovečerní film jednou kamerou z ruky dítěte opravdu jde a že tím samotný příběh filmu neztratí nic ze své emocionality,” říká režisér Jiří Mádl o svém režisérském debutu.

Recenzi uveřejníme 8. dubna.

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Bio Illusion, Falcon, Česká televize © 2014