Recenze | Captain America: Návrat prvního Avengera – nejlepší marvelovka za poslední dobu

Captain America se vrací v plné parádě. A to doslova. Dva roky po událostech, které Avengers prožili v New Yorku se Steve Rogers sžívá s moderním světem, pracuje pro S.H.I.E.L.D. a spolu s Black Widow přichází postupně na kloub spiknutí, na které může doplatit celý svět. Už na začátku prozradím, že dvojka zdaleka převyšuje první díl. A to úplně ve všem.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

S neduživým Stevem Rogersem (Chris Evans) jsme se seznámili v prvním dílu, který byl rozjezdem pro monstrózní akci nového filmu. Vše je ve filmu Athonyho a Joea Russoových větší. Marvel nám servíruje neskutečnou a skvěle natočenou akci. Kameraman používal i ručky, takže se nejedná pouze o dokonale sestříhané statické a CGI scény, jak je známe z jiných velkofilmů. Osobnější kamera a detaily obličejů dělají z této komiksové adaptace intimnější film ve chvíli, kdy je to potřeba.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Nový příběh Captaina Americy totiž mísí několik žánrů dohromady. To není v dnešní kinematografii nic výjimečného, ale režiséři a scénáristé se tentokrát vytáhli. Všechny složky filmu totiž fungují plně a nikoliv na úkor jiné. Sledujeme plnokrevné a velkolepé akční scény, zároveň psychologickou hru postav a v neposlední řadě těžkotonážní špionážní thriller.

Za takhle dobře napsanou zápletku by se nemuseli stydět ani scénáristé s Oscarem na poličce. Není to hloupé, dává to logiku. Prostě to funguje. Znamená to, že ne každý blockbuster musí být prostinký jako pětileté dítě.
Co je ale na této marvelovce skvělé je vývoj a náhled na zásadní postavy. Na začátku jsme svědky Stevovy osobní nespokojenosti, nahlížíme na nový vztah mezi ním a Black Widow (Scarlett Johansson).

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Z obou Avengerů se stali nerozluční přátelé. Chemie mezi nimi funguje na výbornou a nemusí spolu ani spát. Nečekaně mnoho prostoru dostává i šéf S.H.I.E.L.D.u Nick Fury (Samuel L. Jackson). Jeho postava se objevila na plátně už několikrát, ale teprve teď máme možnost víc poznat jeho povahu, sledovat jak přemýšlí. Prostě – dostat se mu víc pod kůži.
V S.H.I.E.L.D.u potkáváme také novou postavu vysokého úředníka Alexandra Pierce. Ztvárnil ho legendární Robert Redford. A evidentně si to hodně užil. Je výtečný. Nově se také seznamujeme s Falconem.Vojákem se super křídly, hraje ho Anthony Mackie.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Nakonec si nechávám postavu, která tvoří v anglickém originále i součást názvu filmu. Winter Soldier neboli Zimní voják je Rogersova protiváha. Nájemný zabiják s vymytým mozkem má s Captainem Americou více společného, než sám Steve tuší. Původně se tato postava v tomto pokračování ještě neměla objevit, ale scénáristé potřebovali do filmu dostat více emocí. Vzhledem k tomu, že film tentokrát neobsahuje (díky!) milostnou zápletku, zvolili autoři emoce jiné. A přiznávám, funguje to, účel to plní.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Víc prozrazovat nechci, pokud komiksy neznáte a o Winter Soldierovi nic netušíte, závidím vám.
A teď k vizuálu. Akční scény jsou skutečně bombastické, o tom jsem se už zmínil. Teď k výtvarné stránce. Ve filmu poprvé vidíme sídlo S.H.I.E.L.D.u zvané Triskelion. Budova stojí ve Washingtonu D. C. a je nejvyšší stavbou města. Kancelářská budova má pochopitelně svá tajná místa a leccos skrývá.V Triskelionu se také značná část filmu odehrává.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Co se změnilo pro našeho titulního hrdinu? – Kostým. Na sobě má oblek nové generace, tmavomodrý, který má super vlastnosti, je neprůstřelný a odolává i bodnutí. Celý oblek je trochu víc cool a pevněji obepíná Evansovy svaly. Ale nebojte, dojde i na klasický oblek, který náš hrdina používal v prvním dílu. Proč se k němu vrátí? Nechte se překvapit. Co patří k Rogersovi jako poklice na hrnec? Štít! A vězte, že tentokrát ho z ruky nepustí. Používá ho téměř v každém souboji a nejen v něm. Štít totiž slouží i jako nečekaná záchrana v situacích, kdy by vás ho asi ani nenapadlo použít.


Další změnou či lépe řečeno vývojem prošel způsob boje supervojáka. Choreografové pro účely filmu zkombinovali několik bojových umění. Evans prošel výcvikem kungfu, ju-jitsu a krav maga. Kaskadérský výcvik a pečlivě nazkoušené scény přinesly ovoce. Vše vypadá na plátně téměř dokonale. Dokonce uvidíte i parkurovou vložku, kterou bych osobně uvnitř budovy opravdu nečekal.

Tím nejdůležitějším, o co nám šlo, bylo natočit film, který by se v ničem nepodobal žádnému z předchozích filmů společnosti Marvel,“ říká producent Kevin Feige. „Má velice odlišnou atmosféru. Je v něm jako obvykle humor, jsou v něm akční scény, ale současně sledujeme postavy zabývat se situacemi, v nichž se nachází, podstatně intenzivnějším a zajímavějším způsobem než dříve, a akční scény tohoto snímku přesahují cokoliv, co jsme zatím divákům nabídli v předchozích filmech. Takže jsme nadšeni z toho, že přicházíme s něčím, co je natolik zásadní pro základy, které byly položeny dříve, stejně jako pro to, co nás teprve čeká, a současně se jedná o svébytný dobrodružný film, který myslím řadu diváků překvapí.“
Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Ve dvojce Captaina Americy nejde jen o střet záporáka s kladným hrdinou. Film obsahuje nosný děj, nesoustředí se jen na akční scény. Budete se královsky bavit, smát, ale zároveň si kousat nehty z tíživosti situace, kterou příběh jako takový přináší.
BANNER MARVEL PNG
Prvních 10 minut filmu – © 2014, Marvel Entertainment

Další intenzivní a povedená marvelovka, která ale narozdíl od skvělého hitu Avengers dokáže nabídnout i intimnější chvilky a pocit plnokrevného filmu, kde vše funguje tak jak má. Režiséři tlumí nadsázku, na kterou jsme z posledních marvelovských adaptací zvyklí a servírují nám superhrdinství s mnohem větší vážností. Tentokrát se to opravdu vyplatilo. Jednička mnohé diváky nechala chladné, pokračování ale kapitánovi napravilo reputaci s plnou parádou.
PS: Neodcházejte před skončením závěrečných titulků. Odměnou vám budou dvě bonusové scény, to už ale určitě znáte.
[usr 9]
Jakub Gutt, totalfilm.czfalcon-logoicon_csfd
foto/video: Falcon, Marvel © 2014

Captain America: Návrat prvního Avengera
Captain America: Winter Soldier
Captain America: Zimný vojak (Slovensko)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2014, 136 min
Premiéra: 3. dubna 2014 (Falcon)

Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Předloha: Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha)
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Trent Opaloch
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Chris Evans (Libor Bouček), Scarlett Johansson (Jitka Moučková), Samuel L. Jackson (Pavel Rímský), Dominic Cooper, Sebastian Stan (Filip Jančík), Anthony Mackie (Michal Holán), Cobie Smulders (Tereza Chudobová), Emily VanCamp, Robert Redford (Jiří Štěpnička), Hayley Atwell (Kateřina Petrová), Toby Jones (Václav Knop), Frank Grillo (Marek Holý), Maximiliano Hernández (Jiří Valšuba), Callan Mulvey, Brett R. Miller, Georges St-Pierre, Stan Lee

Captain America Winter Soldier CZ plakát

  1. […] Recenze | Captain America: Návrat prvního Avengera – nejlepší marvelovka za poslední dobu […]

    Reagovat na tento komentář
  2. Tak to zní dobře! Jdeme v sobotu-doufám že to bude lepší než jednička jak recenze naznačuje!

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.