První dojmy | Na hraně zítřka – od zbabělce k hrdinovi

Tom Cruise poslední dobou sci-fi žánr upřednostňuje a faktem je, že to nikdy nedopadlo špatně. Ani tentokrát. Režii má v rukou tvůrce Agenta bez minulosti Doug Liman a počíná si dobře. Za sebou má soudržný a poměrně dobře pochopitelný scénář, velkou produkci a dvě velké hvězdy Toma Cruise a univerzální Emily Blunt. 

Na hraně zítřka (foto: Warner Bros.)

Na hraně zítřka (foto: Warner Bros.)

Sice Zemi opět napadne mimozemská civilizace, ale tentokrát je její způsob boje mnohem sofistikovanější než to ve filmech tohoto typu běžně bývá.
Co je ale mnohem originálnější je zápletka a background ze kterého vychází náš hlavní hrdina. Tom Cruise tu hraje majora Willa Cage, vojenského mluvčího, který po vypuknutí války s „mimiky“ ukončil svou kariéru v reklamě.

Na hraně zítřka (foto: Warner Bros.)

Na hraně zítřka (foto: Warner Bros.)

Nikdy nestál v bojové linii a nedovede si to ani představit. Když ho jeden z generálů vysílá na bojiště, aby zaznamenal hrdinské činy vojáků v první linii, odmítne poslechnout rozkaz. Nechce se mu do boje, nesnáší krev a prostě a jednoduše – je zbabělec. Generál ho nechá zatknout a vyšle ho na bojiště ne jako vojenského mluvčího, ale jako obyčejného vojína.

Na hrane zitrka

Na hraně zítřka (foto: Warner Bros.)

Nezbyde mu nic jiného, než se stát součástí výsadku. Bez zkušeností, bez výcviku. Je to nevyhnutelné, Cage na bojišti umírá. Ne naposled. V bitevní vřavě se ocitá znovu a znovu, po boku nezdolné Rity v podání Emily Blunt. Ta jediná ví, co způsobilo mimořádnou Willovu schopnost žít znovu a znovu a vše opakovat. Má to ale jednu výhodu. Will si pamatuje, co se ve stále opakující smyčce odehrálo a další pokus o přežití tomu může přizpůsobit. Totéž ale umí i druhá, nepřátelská strana…

Producenti filmu nechali volně adaptovat japonský román All You Need is Kill od Hiroshiho Sakurazaky. Udělali dobře. Originální zápletka funguje výborně. Opakující se události se Limanovi daří vrstvit dynamicky, není to nudné.
Kromě vizuálu, ztvárnění mimiků i bojových vojenských obleků je nejzajímavější vztah mezi Willem a Ritou a především charakterový posun Cruisovy postavy. Od antihrdiny – zbabělce k hrdinovi. Díky tomu, jak je to ve scénáři od začátku nastaveno, to působí uvěřitelně.

Velkou recenzi filmu uveřejníme příští týden.

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Warner Bros. CZ © 2014
Warner Bros. Ent. All Rights Reserved