Po oscarovém Once přichází Love song

Pamatujete na fenomenální úspěch Markéty Irglové a Glena Hansarda? Bez filmu Once a irského režiséra Johna Carneyho by se Oscar pro nejlepší píseň zřejmě nekonal. Tentýž režisér nyní přichází s novinkou, která rozhodně opět stojí za pozornost. Příběh mladé písničkářky, kterou opustí její slavnější přítel dal velkou možnost vyniknout ústřední dvojici, kterou ztvárňují Keira Knightley a Mark Ruffalo. Hraje tu také frontman skupiny Maroon 5 Adam Levine.

Love song (foto: A- Company)

Love song (foto: A- Company)

Irský scenárista a režisér John Carney se ve svém prvním hollywoodském vydává do New Yorku, aby vyprávěl o tom, co se stane, když se sejdou dva osamělí lidé a začnou spolu vytvářet svět plný hudby.

„Chtěl jsem vymyslet příběh o dvojici, která dosud pracovala společně ve stejné umělecké oblasti, ale najednou přestala být rovnocenná. Co se stane s intimitou, důvěrou a loajalitou, když do nich zasáhne sláva?”, vysvětluje režisér John Carney vztah Gretty a Davea.
Love song (foto: A - Company)

Love song (foto: A – Company)

Režisér, který má za sebou – stejně jako jeho postavy – profesionální hudební kariéru, se po Daveově zradě rozhodl postavit Grettě do cesty Dana – jednoho z těch unavených, zestárlých kluků, kteří začínali v 90. letech. Konfrontace znaveného veterána hudebního průmyslu se současnou, optimistickou mladou ženou se opírá i o skutečnost, že nahrávat a míchat album dnes dokáže každý na svém počítači.

„John je nadaný režisér,“ vysvětluje Mark Ruffalo. „Jeho snímek Once mám moc rád a byl jsem nadšený, když jsme se začali bavit o filmu Love Song. Umí spojit hudbu se světem filmu, aniž by vznikl tradiční hudební snímek.“
Love song (foto: A - Company)

Love song (foto: A – Company)

Keira Knightley je nejznámější díky kostýmním dramatům a historickým filmům, takže její pěvecké schopnosti a smysl pro humor nejsou dostatečně využity.

„Během posledních pěti let jsem hrála jen postavy, které nakonec zemřely,“ žertuje herečka. „Rozhodla jsem se natočit snímek, ve kterém by moje hrdinka prožila vážné citové trauma – a přežila to.“

Vztah mezi Danem a Grettou ovšem není jednoduchý. Dan se stále snaží neztratit kontakt se svou dosavadní partnerkou Miriam a Gretta nepřestává doufat, že její vztah s Davem bude pokračovat i ve chvíli, kdy se její dosavadní přítel vyhřívá v záři reflektorů. Příběh nesleduje jen předvídatelnou proměnu Dana a Gretty z přátel v něco víc, ale sleduje spíš změny, které do života hrdinů vnáší jejich setkání. Grettiny skladby, zaznamenané pod širým nebem, se zvuky a rytmy New Yorku v pozadí, složitě propletou vztahy hrdinů. Hranice mezi kamarádstvím, spoluprací a potenciální láskou jsou nezřetelné…

Love song (foto: A - Company)

Love song (foto: A – Company)

Dobrý příběh, živé postavy a talentovaný herecký tým – to byl základ romantického příběhu situovaného do prostředí letního New Yorku.

„Právě New York je další hlavní postavou ve filmu – a bylo vzrušující zkoumat jednotlivé lokality a hledat místa, kde jsme s kapelou chtěli nahrávat písničky,” vysvětluje výtvarník Chad Keith. „Chtěli jsme město samozřejmě co nejvíc ukázat, a to tak reálně, jak to jen šlo. Takže jsme potřebovali kombinaci míst vhodných pro vyprávění i pro záznam zajímavého zvuku.“

Film Love Song přichází do kin právě dnes. Recenzi si můžete přečíst zde.

John Carney (třetí zleva) s herci z filmu

John Carney (třetí zleva) s herci z filmu

John Carney (scénář a režie)

Rodák z irského Dublinu (nar. 1972) si získal mezinárodní uznání díky hudební romanci Once (2006), která vynesla Glenu Hansardovi a Markétě Irglové Oscara za nejlepší píseň. Křehký snímek získal i Independent Spirit Awards pro nejlepší zahraniční film a Cenu diváků na festivalu Sundance.
Předtím, než se začal zabývat filmem, působil Carney v irské rockové skupině The Frames. Tam se setkal s Glenem Hansardem, s ním posléze spolupracoval na filmu Once. V roce 1996 debutoval jako režisér snímkem November Afternoon, na němž se podílel spolu s rovněž začínajícím Tomem Hallem. Samostatně režíroval teenagerovské drama Klub sebevrahů (1999) s Cilianem Murphym v hlavní roli. Podílel se na televizním seriálu Bachelors Walk.
Po úspěšné romanci Once režíroval komedii Zonad (2009) a drama The Rafters (2012). Nyní dokončuje v rodném Irsku hudební retro Sing Street.

MS, totalfilm.cz
s využitím materiálů A-Company