Před 100 lety se narodil Louise de Funès – nesmrtelný četník

Francouzský herec Louise de Funès se narodil přesně před 100 lety (31. 7. 1914). Původně se učil kožešníkem, ale nezískal ani výuční list. Kolem třiceti se rozhodl, že se stane hercem. Přišel na to při hraní jazzových improvizací, které prezentoval po pařížských barech. Doprovázel je četnými grimasami a posluchači na to dobře reagovali. Od roku 1946 hrál v řadě filmů, diváky ale příliš nezaujal.

Četník a mimozemšťané

Četník ze Saint Tropez

Pak přišel rok 1964 a Četník ze Saint Tropez, který rtuťovitého mužíka vystřelil mezi největší francouzské hvězdy. Ve stejném roce startuje i série s obávaným zločincem Fantomasem. Zde Funès hraje popleteného komisaře Juvea.
Funèsovu komiku tehdejší kritika příliš nechválila, herce kritizovala za stále stejný výraz. Diváci měli ale jiný názor. A nezůstalo jen u slávy série Četníků a Fantomase. Velký komik nám tu zanechal i filmy jako je Oskar, Křidýlko nebo stehýnko, Velký flám, Hibernatus, Jeden hot a druhý čehý nebo Grand restaurant pana Septima.

Jeden hot a druhý čehý (s Annie Girardotovou)

Jeden hot a druhý čehý (s Annie Girardotovou)

Jeden z jeho synů Olivier si s otcem zahrál v několika filmech (Senzační prázdniny, Piti piti pa a další).
Hrál ale jen v otcových filmech, donedávna pracoval jako dopravní pilot u Air France.

V Československu komikovo herectví maximálně podpořil a povýšil dabing Františka Filipovského. Hlas Filipovského je s Louisem de Funèsem natolik spojený, že se další filmy, které Filipovský nestačil nadabovat buď opatřují titulky nebo se Filipovský paroduje. Nejzdařileji to asi jde Jiřímu Krampolovi (Rabín Jákob). V ČT vznikla česká verze filmu Zelňačka, roli Funèse tu nadaboval Jiří Lábus. Nahradit Filipovského zkusili i Miroslav Moravec nebo Vladimír Brabec.

V jednom případě, u filmu Grand restaurant pana Septima, dabovalo brněnské televizní studio. Bylo to kolem roku 1969 a dabérem byl nejspíše Jiří Tomek. V této podobě byl film odvysílán pouze jednou. Pak došlo k předabování Františkem Filipovským (zdroj: Wikipedia)

Tetovaný

Tetovaný

Oblíbenost filmů se slavným cholerikem je u nás unikátní. Dokonce i ve Francii se jedná o polozapomenuté filmy, které francouzské televize reprízují pouze sporadicky.
Louis de Funès zemřel 27. ledna 1983 v 68 letech.

ct1Česká televize v souvislosti s hercovým výročím vysílá každou sobotu večer na ČT1 jeden z jeho filmů.
sobota 2. 8. – 21:50 – Na stromě
sobota 9. 8. – 22:10 – Tetovaný

Dokument Pan herec – Louise de Funès (aktivní do 14.8.)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10612989088-pan-herec-louis-de-funes/21438775112/

připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj: archiv, wikipedia, csfd.cz