Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Železná srdce ví, že válka je tvrdá

Žánr velkolepých válečných hrdinských opusů zažívá v posledních letech útlum, ale tu a tam se objeví film, který vybočuje z řady schématických a klišé filmů. Patří k nim i novinka s Bradem Pittem Železná srdce.
Válka se chýlí ke konci (duben 1945) – rozhodně ale není dobojováno. Mužům kolem seržanta Dona Colliera stále hrozí značné nebezpečí. Dočkají se konce války ve zdraví nebo bude muset tanková partička čelit nebezpečí se kterým už nepočítala?

Železná srdce (foto: Falcon)

Železná srdce (foto: Falcon)

Režisér David Ayer (Ponorka U-571, Patrola) sám prošel válečnou zkušeností a na výběru jeho témat je to znát. Přestože scénář trpí poněkud přitaženým finále a místy zavání klišovitostí, Ayerova režie a kamera Romana Vasyanova vše dokonale zachraňuje. Ano, dokonale. Protože atmosféra, kterou se oběma pánům podařilo na plátně vyrobit vynahrazuje všechny momenty, které bychom Železným srdcím mohli vyčítat.

Brad Pitt přichází po pár letech opět do druhé světové. Vážněji, ale stále charismaticky. Přestože se tu nácci nelikvidují s komediální vervou jako v Hanebných panchartech, je tu Pittova postava stejně nosná a charismatická. Není na to ale sám.
Chladnokrevný střelec Shia LaBeouf, Jon Bernthal jako nabíječ, Michael Peňa jako řidič či Logan Nerman jako benjamínek. Ti všichni tvoří velmi chlapskou a podařenou tankovou posádku, která moc dobře ví, že válka není filmové dobrodružství.

Film Železná srdce ji totiž ukazuje jako surovou, drsnou a špinavou realitu. Ayer nabízí hutný film, který rozhodně není oddychovou podívanou. Výtvarná stránka je spíš o spolehlivém zobrazení opravdové válečné reality. Režisér ctí profesi, neotravuje heroickými ani zbytečně ukecanými dialogy.

Železná srdce (foto: Falcon)

Železná srdce (foto: Falcon)

Autentické výkony jsou posíleny dobře napsanými charaktery postav. Partička vojáků rozhodně není plakátová skvadra pěkných tvářiček, které by chrlily jeden bonmot za druhým. Válka a její nebezpečí prostupují tímhle filmem naplno. Vše tu křičí nebezpečím. Naléhavá kamera se snoubí s drásavou hudbou. Všechny složky filmu fungují perfektně. Ani scénář není nejhorší, ale jak už bylo zmíněno,občas to není úplně nejnápaditější a konec trpí přepáleným finále.

V každém případě jsou ale Železná srdce jedním z nejzajímavějších válečných počinů posledních let. Snoubí se v nich odér sedmdesátkových válečňáků a ozdobou je i přesné obsazení.

 • 85%
  Režie - 85%
 • 60%
  Scénář - 60%
 • 85%
  Herci - 85%
 • 80%
  Kamera - 80%
 • 80%
  Hudba - 80%
80%

Pár slov nakonec

Syrový válečný film s uvěřitelnými a charismatickými postavami. Čistá žánrovka čerpající z klasických válečných filmů. Nepřepálené emoce, zato diskutabilní finále. Přesto zaslouží vysoké hodnocení za atmosféru a pravdivost zobrazení skutečné války.

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: © Falcon, 2014

Železná srdce
Fury
Akční / Drama / Válečný
USA, 2014, 135 min
Premiéra: 13. 11. 2014 (Falcon)

Režie: David Ayer
Scénář: David Ayer
Kamera: Roman Vasyanov
Hudba: Steven Price
Hrají: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Jon Bernthal, Scott Eastwood, Jason Isaacs, Michael Peña, Jim Parrack, Brad William Henke, Lee Asquith-Coe, Mark Badham, Kevin Vance, Alicia von Rittberg, Christina Ulfsparre, Anamaria Marinca

železná srdce_poster

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast