Vánoční nadílka v ČT – štědrovečerní premiérou je Princezna a Písař

Nejočekávanější televizní vánoční moment patří každý rok tradičně premiérové štědrovečerní pohádce České televize. Generální ředitel ČT Petr Dvořák k tomu na dnešní vánoční tiskovce na Kavčích horách řekl: „Padesát procent lidí sleduje na Vánoce televizi a 83% z nich má na Štědrý večer puštěnu premiérovou pohádku ČT“. 

Štědrovečerní premiéru Princezna a písař natočil podle scénáře Rudolfa Merknera Karel Janák. Jednička ji odvysílá tradičně v 19 hodin. Dobrodružná romantická pohádka vypráví o lásce královského písaře, princezny a krádeži truhlice plné drahých kamenů. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla, Moniku Timkovou, Jiřího Bartošku nebo Petra Nárožného. Práva na ni už nyní ČT prodala do dalších čtyř zemí. Online můžete Princeznu a písaře zhlédnout zde.

Na Boží hod je připravena premiéra výpravné komediální pohádky režiséra Jana Prušinovského Kdyby byly ryby. Vznikla podle scénáře Petra Kolečka. V hlavních rolích uvidíme Ondřeje Vetchého, Tatiana Vilhelmovou, Marka Taclíka nebo Zuzanu Bydžovskou. Online můžete Kdyby byly ryby zhlédnout zde. (aktivní od 25. 12. – 20:00)

Na Štěpána je připravena novinka Láska na vlásku – scénáristky i režisérky Márie Čengel Solčanské, která byla natočena v koprodukci s Rádiem a televizí Slovenska. Má proto i česko-slovenské obsazení (Celeste Buckingham, Tomáše Hanáka, Judit Bárdos či Tomáše Matonohu). Online můžete Lásku na vlásku zhlédnout zde. Aktivní od 26. 12. – 20:00.

Premiérové filmy

Kromě premiérových pohádek nabídne ČT i trojku premiérových koprodukčních filmů. Ještě před Vánoci (21. 12.) bude mít na Jedničce premiéru film Karin Baninské Křídla Vánoc. V hlavních rolích uvidíme Richarda Krajča nebo Vicu Kerekes. Novoroční tradiční filmová premiéra patří komedii Alice Nellis Revival s Bolkem Polívkou nebo Miroslavem Krobotem. V roli Antonína Dvořáka se ve filmu Americké dopisy (4. 1.) představí Hynek Čermák. Režíroval Jaroslav Brabec podle scénáře Petra Zikmunda.

Další pohádky a filmy

Česká televize letos pod stromeček nadělí i reprízy svých pohádek z minulých let. Je mezi nimi Štastný smolař (19. 12.), Dešťová víla (20. 12.), Dvanáct měsíčku (22. 12.), Anděl Páně (23. 12.), Peklo s princeznou (27. 12.), Tajemství staré bambitky (28. 12.)? Duch nad zlato (29. 12.) a Tři životy (30. 12.). Všechny tito tituly odvysílá Jednička od 20 hodin. Další pohádky samozřejmě vysílá i v průběhu dne.

Anděl páně (foto: archiv)

Anděl páně (foto: archiv)

Přichystány jsou i filmy Králova řeč (26. 12.), Někdo to rád horké (25. 12.), Královna Alžběta: Zlatý věk (27. 12.) nebo nejúspěšnější francouzský film posledních let Nedotknutelní (3. 1.).

Dokumenty

V programu nechybí ani premiérové dokumenty. Na Nový rok odvysílá ČT2 film Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla. Ve stejný den a na stejném programu se objeví i premiérový dokument Bratři o synech Karla IV.
Vánoční program má i kulturní kanál ČT Art. Nabídne třeba Koncert k 50. narozeninám Andrewa Lloyda Webera, londýnské představení Fantoma opery nebo Novoroční koncert České filharmonie. Na obrazovce se konečně také objeví premiérová Plovárna s Melem Gibsonem, kterou ČT natočila na letošním karlovarském festivalu.
Vánoční program na Déčku nabízí třeba Kozí příběh (22. 12.), Fimfárum (3. 1.) nebo Krásný Nový rok Medvídka Pú (1. 1.)

Silvestr

Na Silvestra chystá televize tradiční zábavný pořad s českými a slovenskými osobnostmi. Večer plný hvězd moderuje letos Tereza Kostková a na Jedničce začne ve 21 hodin. Ve 22:00 je přichystána silvestrovská Všechnopárty s Karlem Šípem. Ve 22:55 nabízí Jednička setkání Jany Paulové a Pavla Zedníčka v pořadu Do roka a do dna.

I letos připravila Česká televize svůj interaktivní Adventní kalendář České televize. Otevře se 1. prosince a přístupný bude až do 31. ledna 2015.

MS, totalfilm.cz

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.