Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

První dojmy | Exodus: Bohové a králové

Ridley Scott je klasikem historických a sci-fi spektáklů. Poslední léta jsou výsledky jeho tvorby značně kolísavé. Jednoznačné hity jako Vetřelec nebo Gladiátor se v jeho filmografii už dlouho neobjevují. A velkým hitem nebude ani biblický epos Exodus: Bohové a králové. Scénář sice není nejlepší, ale problémem je spíš rozvleklost a přilišná popisnost.

Když už se Ridley Scott v určitých pasážích vydal vlastní cestou, měl na ní zůstat a ne si z Mojžíšova příběhu udělat jen základ pro svůj další dobrodružný film. Vznikla spíš velkolepá komerční vyprávěnka dle klasické šablony, než umělecky hodnotný snímek.

Exodus: Bohové a králové (foto: CinemArt)

Exodus: Bohové a králové (foto: CinemArt)

Klasický Mojžíšův příběh ve velkolepých kulisách představuje v roli biblického proroka Christiana Balea. Bývalý egyptský princ je vypuzen ze své domoviny a když pozná svůj pravý původ, rozhodne se vyvést svůj lid z otroctví. Není to ale biblická adaptace v pravém slova smyslu, tak jako jí nebyl nedávný Noe Darrena Aronofskyho.
Nabízí minimálně několik zajímavostí. Bůh je zde vyobrazen jako hašteřivý jedenáctiletý chlapec a nikoliv všemohoucí a vševědoucí v rámci klasických představ.
Jak už bylo řečeno – Ridley Scott jde opět svou cestou a víc než bibli nabízí dobrodružný příběh se základní a fungující linkou dvou znesvářených bratrů. Otázkou je, jestli je v tomto případě tahle cesta správná.

Ale pojďme také chválit – Exodus má vynikající výpravu. Převážnou část tvoří CGI, ale natáčelo se i v exotických destinacích, které na plátně vypadají opravdu velmi efektně. Na biblických „Deseti ranách egyptských“ si animátoři dali obzvlášť záležet. Všichni jsme samozřejmě čekali na legendární rozestoupení moře. I s tím si Scott poradil poněkud netradičně, ale zajímavě.
Ale ani snaha ozvláštnit tolikrát vyprávěný klasický příběh není korunována jednoznačným úspěchem. Pokazil to problémový scénář. I dialogy občas budí nechtěný úsměv na tváři.

3x ridley scott BD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Exodus: Bohové a králové

Exodus: Bohové a králové (foto: CinemArt)

Recenze příští týden

 • 75%
  Režie - 75%
 • 50%
  Scénář - 50%
 • 70%
  Herci - 70%
 • 75%
  Kamera, vizuál - 75%
65%

Exodus: Bohové a králové | První dojmy

O Exodu se nedá hovořit jako o nějakém přelomovém či velkém Scottově díle. Jde o lepší dobrodružný film, který v divákovi určitě bude nějakou dobu rezonovat. Ale Gladiátor to není ani náhodou.

Sending
User Review
4.5 (2 votes)
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Cinemart © 2014

Exodus_plakat_A1_web

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast