Hlavní cenu si z Festivalu krátkých filmů odváží moldavská Sbírka vůní

V neděli večer vyvrcholil vyhlášením nejlepších snímků jubilejní desátý ročník Festivalu krátkých filmů Praha pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Konal se ve dnech 15. – 18. ledna v pražských  kinech  Světozor, Bio Oko a Aero.

Festival krátkých filmů

Festival uvedl v devíti sekcích přes 80 nejlepších a nejzajímavějších krátkých filmů z 32 zemí světa. Před několika okamžiky byly vyhlášeny vítězné snímky oceněné mezinárodní porotou i vítěz Ceny diváků.

Do letošní mezinárodní soutěže bylo vybráno šestnáct filmů ze čtrnácti zemí světa. V tříčlenné mezinárodní porotě, která udělila Hlavní cenu s finanční prémií 2 000 EUR, zasedli Vanya Rainová (bulharská producentka), Pekka Veikkolainen (finský animátor) a Jan Stehlík (český scenárista). Porota se překvapivě snadno a jednohlasně shodla, že Hlavní cenu získává moldavsko-rumunský čtrnáctiminutový snímek Sbírka vůní.

Dle vyjádření poroty „film Sbírka vůní na nás zanechal velký dojem svou bezchybnou dramaturgií a provedením. Vzbuzuje empatii a zanechává hluboký emocionální dojem, aniž by se uchyloval ke zveličování těžkých životních situací, které zobrazuje.“

Režisér snímku Sbírka vůní, Igor Cobileanski (1974, Moldávie), absolvoval filmovou a televizní režii na Filmové a divadelní univerzitě v Bukurešti (1991–95). Natočil již několik krátkých dokumentárních a hraných filmů. Jeho celovečerní debut Lekce létání uvedl v roce 2013 MFF Karlovy Vary. Krátkometrážní Sbírka vůní je jeho zatím posledním filmem a vypráví o chlapci jménem Viktor, který se kvůli obstarání nutné denní dávky léků pro svou matku uchyluje společně se svým otcem k velmi nebezpečnému a těžkému řešení situace.

Zvláštní uznání poroty bylo uděleno filmům Kanec kastrát a Kámoš. Na filmu Kanec kastrát lotyšských režisérů a bratrů Raitise a Laurise Ābeleových porota ocenila, že „ překvapil svou ambicí a filmařskou odvahou. Vizuální a emocionální dopad filmu vysoce převážil jakékoli nedokonalosti a my se již teď těšíme na další počiny režisérů.“  Raitis Abele studoval psychologii a snímek Kanec kastrát je jeho krátkometrážním debutem. Jeho bratr Lauris studoval režii ve Vilniusu. Snímek je netypickou lovestory o osamělém chlapci, který zpívá v kostelním sboru, chová prasata a má tajemství, které mu brání zapadnout do místní komunity. Co se ale stane, když se pokusí sblížit s dívkou?

Druhé zvláštní uznání porota udělila islandskému filmu Kámoš, který si „nás získal svou něžností, emocionální inteligencí a vizuální přitažlivostí. Ocenili jsme vynikající výkony herců, kteří se s opravdovostí zhostili tohoto nebývalého milostného trojúhelníku a vdechli mu život.“  Snímek vypráví o dvou sedmdesátiletých starých mládencích, kteří spolu pracují a přátelí se, ale jejich každodenní rutinu připomínající manželství naruší krásná vrstevnice, jíž jednoho dne potkají u bazénu. Jejich přátelství je setkáním ohroženo…
Jörundur Ragnarsson je ceněným islandským hercem, scenáristou a nově i režisérem. Na svém kontě má několik televizních minisérií, v nichž hrál nebo je napsal. Film Kámoš je jeho režijní debut.

Kámoš

Kámoš

Cenu diváků si letos odnáší švýcarský film Kázeň, o výchovné facce zlobivé holčičce v jednom arabském krámku někde ve Švýcarsku, která spustí mezi zákazníky divokou hádku. Film Christopha M. Sabera vypráví o předsudcích, nevraživosti a kulturních zmatcích současné Evropy. Christophe M. Saber se narodil v egyptské Káhiře. Studuje film na ECAL v Lausanne, kde v roce 2014 získal bakalářský titul. Disciplína je jeho pátý krátký film.

Další informace o festivalu najdete na: www.pragueshorts.com a na https://www.facebook.com/Pragueshorts.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.