Případ pro exorcistu – premiéra první Hřebejkovy detektivky

Česká televize v neděli večer odvysílá první díl trilogie Případ pro exorcistu režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského. Odstartuje tak volně navazující cyklus příběhů Detektivové od Nejsvětější Trojice, který je založený na úspěšném detektivním románu Michala Sýkory.

Případ pro exorcistu (foto: ČT)

Případ pro exorcistu (foto: ČT)

Případ pro exorcistu se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Autoři tak přivádějí na televizní obrazovky neschematické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové (Klára Melíšková), nadporučíka Mráze (Stanislav Majer) a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše (Miroslav Krobot). Z Případu pro exorcistu se proto stává nápaditě vyprávěný detektivní příběh rámovaný autentickým vykreslením práce kriminalistů, okořeněný jemným humorem a ironií.

Případ pro exorcistu (foto: ČT)

Případ pro exorcistu (foto: ČT)

Minirecenze 1. části
Technicky se jedná o český televizní nadprůměr, ale ve změti detektivek ČT nepůsobí novinka rozhodně tak sexy a originálně jako třeba nedávná série Život a doba soudce A. K. Tvůrci sází krom budování atmosféry i na humor. V prvním díle perlí především dvojice Krobot-Melíšková. Předlohu neznám, ale z obrazovky britská škola příliš nekouká. Spíš se jedná o další vizuální nápodobu severského feelingu, který zrovna letí. Černý policejní humor s nabručeným Krobotem do něj příliš nezapadá…
(Martin Staněk)
Případ pro exorcistu - z natáčení (foto: ČT)

Případ pro exorcistu – z natáčení (foto: ČT)

„Případ pro exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory,“ říká režisér Jan Hřebejk.

Vyšetřovací tým kolem majorky Výrové se na obrazovkách České televize objeví i v příštím roce. Ještě letos bude režisér Viktor Tauš natáčet čtyřdílnou minisérii Modré stíny, na kterou naváže třídílná série Pět mrtvých psů, tentokrát v režii Jana Prušinovského. Případ pro exorcistu vznikl v tvůrčí producentské skupině Jana Šterna.

Případ pro exorcistu – Michal Sýkora lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Premiéra: 11. ledna 2015 ve 20:00 na ČT1

Případ pro exorcistu (ČT)icon_csfd
Krimi / Drama
Česko, 2015, 3×64 min

Režie: Jan Hřebejk
Předloha: Michal Sýkora (kniha)
Scénář: Petr Jarchovský, Michal Sýkora
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Aleš Březina
Hrají: Klára Melíšková, Stanislav Majer, Jan Budař, Táňa Hlostová, Miroslav Krobot, Tomáš Dastlík, Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Alena Mihulová, Jan Vlasák, Roman Mrázik, Sabina Remundová, Norbert Lichý, Marek Taclík, Kateřina Winterová

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.