Recenze | E.A. Poe: Podivný experiment – ďábelský dárek k narozeninám

K výročí Edgara Alana Poea si tvůrci adaptace jeho krátké a skvěle vypointované povídky nemohli vymyslet nic ďábelštějšího, než ji celou otočit, překopat, prodloužit a většinu děje si vycucat z prstu. Vznikl útvar, který má s kouzlem původního Poeova díla jen pramálo společného.

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

Hrdinou snímku E.A. Poe: Podivný experiment je mladý psychiatr Edward (Jim Sturgess), který přijíždí na zkušenou do odlehlého ústavu choromyslných kdesi v Anglii. Setká se tu s doktorem Lambem (Ben Kingsley), který ústav vede osvíceným způsobem a k pacientům je více než vstřícný. Mladý lékař kroutí hlavou nad prapodivným chováním primáře i bezprecedentním vedením ústavu. To ještě netuší, jaká hrůzná zjištění na něj čekají ve sklepeních.

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

Předně musím zdůraznit, že nemám ve zvyku kritizovat adaptace, které se striktně nedrží předlohy. Pokud je to ovšem ku prospěchu věci. Vzhledem k tomu, že snímek má od českého distributora v názvu evidentní příklon k původnímu autorovi, očekával bych, že výrazný odklon od Poeovy předlohy bude minimální. Není tomu tak. Změny, které s sebou režisér Ben Anderson přináší, jsou drastické a příběh ze stoneheartstského blázince zcela ničí.

Rozhodnutí odtajnit zásadní šokující zvrat hned na začátku filmu bylo velmi nešťastné. Nedaří se budovat patřičnou atmosféru. To co se na plátně odvíjí po odtajnění pointy je pouhá vata. Přesto tu ještě zůstává jakési napětí – to film jednoznačně drží nad vodou. Další zvrat lze očekávat až na úplném konci. Ale to už je moment, který předchozí unylé zpomalení nezachrání.

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

E.A. Poe: Podivný experiment (foto: Bontonfilm)

K poctivosti hereckých výkonů nemám námitek, Ben Kingsley je jako vždy výtečný. Bohužel další lákavá hvězda Michael Caine zde pouze sekunduje Jimu Sturgessovi a na plátně se zdrží jen pár minut.

Původní povídka E. A. Poea (The System of Doctor Tarr and Professor Fether) je mnohem úspornější, ale atmosférou a funkčností nesrovnatelná. Příště by možná stálo za to vytvořit třeba povídkový film místo jalového nápadu zprznit něco tak posvátného, jako je krátká próza legendárního mistra napětí. Byl bych mnohem shovívavější, kdyby se film nehlásil k odkazu legendárního spisovatele.

 • Režie - 40%
  40
 • Scénář - 30%
  30
 • Herci - 60%
  60
 • Kamera, vizuál - 70%
  70

E. A. Poe: Podivný experiment

Nejedná se o zdařilou adaptaci skvělé povídky Edgara Allana Poea. Scénárista se inspiroval, ale fungující pointu zcela překopal. Pokud jste původní povídku nečetli, film si užijete jako průměrný thriller. Velmi vzdáleně by se dal připodobnit k American Horror Story: Asylum.

55 %
Vaše hodnocení filmu: 2.5 (2 hlasů)
Sending
Alex C., Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bontonfilm © 2015

E.A. Poe: Podivný experiment
Stonehearst Asylum
Thriller
USA, 2014, 112 min
Premiéra: 22. ledna 2015 (CinemArt)

Režie: Brad Anderson
Předloha: Edgar Allan Poe (kniha)
Scénář: Joe Gangemi
Kamera: Tom Yatsko
Hudba: John Debney
Hrají: Kate Beckinsale, Ben Kingsley, Jim Sturgess, Michael Caine, Brendan Gleeson, Sophie Kennedy Clark, David Thewlis, Jason Flemyng, Sinéad Cusack, Velizar Binev, Christopher Fulford, Guillaume Delaunay

EAPoe_Podivný experiment

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating