První dojmy | Kingsman je nadupaná “bondovka” a zároveň parodie na ni

Několikrát za rok se recenzentům i divákům poštěstí zažít nečekaný zázrak. Film, od kterého si mnoho neslibujete příjemně šokuje takovým způsobem, že i člověk mého typu, který vidí za rok přes 300 filmových premiér, dokáže být příjemně překvapen a dětsky nadšen. Tleskám Matthew Vaughnovi (Kick-ass) a jsem značně nervózní. Skutečně by mne ani ve snu nenapadlo, že po výtečném Whiplashi se po týdnu objeví další filmový bonbonek, kterému rád dám absolutní procenta.

Kingsman: Tajná služba (foto: CinemArt)

Kingsman: Tajná služba (foto: CinemArt)

Ještě stále se nemůžu vzpamatovat z boží nálože skvělé akce, humoru a geniální pokloně klasickým bondovkám.
Celé je to o supertajné nevládní špionážní službě Kingsman, která jako zástěrku používá zakázkové krejčovství. Všichni Kingsmani používají krycí jména z artušovských legend a přestože působí na venek velmi formálním dojmem, jsou neskutečně cool! Především pak Colin Firth (Galahad), kterého byste v podobné roli určitě nečekali. Ano, i uhlazený gentleman se sobím svetrem či výletem do koktavé královské epizodky umí být zatraceně nebezpečný. Pochopitelně se samozřejmostí jemu vlastní. A ještě druhý zásadní hrdina na scéně – mladý Eggsy (Taron Egerton), který nastupuje do přípravky, aby se stal dalším z Kingsmanů. Proti nim stojí typicky bondovský padouch Valentine s kšiltovkou a panickým strachem z krve v podání Samuela L. Jacksona. Třešničkou na hereckém dortu je pak uhlazený Michael Cane v roli šéfa Kingsmanů s krycím jménem (jak jinak) Artuš.

Kingsmani mají dokonalé špionážní hračky. Od slušivých brýlí s tlustými obroučkami, které značně předběhly Google Glass, po nezničitelný štít ve formě obyčejného deštníku až k bondovským granátům ve formě zlatého zapalovače.

Nejdůležitější je ale !naprosto! skvostný scénář, režie a vizuál. Výtvarná stránka (a nejen ta) vrací milovníky klasických bondovek do kýženého ráje.
Oba hlavní Kingsmani jsou perfektní, debutující Taron Egerton odzbrojuje charismatem a Colinu Firthovi je herecky plnokrevným partnerem.

Kingsman: Tajná služba (foto: CinemArt)

Kingsman: Tajná služba (foto: CinemArt)

  • Kingsman - Tajná služba - 100%
    100

Kingsman: Tajná služba

Nebudu prozrazovat zápletku, tu si nechám do velké recenze. Jen ještě zopakuji: takto nadupaný scénář se opravdu často nevidí. Plno geniálních vtipů, fungujících zvratů, originálně natočených akčních scén. Kingsman je navíc perfektně vyváženým mixem extrémní řachandy a hutného, napínavé akční zábavy.
Tohle se prostě povedlo a Kingsman patří letos k divácké povinnosti.
Recenze 17. února

V kinech od 19. února.

100 %
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Cinemart © 2015

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.