Recenze | Teorie všeho citově vydírá a Hawkingova práce ji nezajímá

Protože životopisných dramat není nikdy dost, máme tu další, čerstvě oceněné jedním Oscarem pro Eddieho Redmayna v hlavní roli. Ačkoliv má být o Stephenu Hawkingovi, mapuje především komplikovaný osud jeho ženy Jane. Je až vyděračsky emotivní, ale s kvalitním hereckým obsazením.

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Tipujeme na Oscara!

Teorie všeho je víc než cokoliv jiného příběhem Jane Hawkingové (Felicity Jones). Autorka předlohy prožila svůj život službou nemocnému manželovi a britský film zachycuje její těžce zkoušenou postavu. V tom vnímám hlavní rozpor. Pokud by se od začátku jednalo o životopis Jane, a ne o avizovanou „teorii“ Stephena Hawkinga, mohl vzniknout ucelený a silný snímek. Takhle divák obdrží nesourodě umíchaný koktejl. Film má být o slavném vědci, ale mnohem intenzivněji se věnuje jeho ženě.

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Jsou to především dojímavé situace, které ze života Hawkingových scénář vybírá. O významu tvorby a velkém přínosu pro vědu se v podstatě jen mluví. Což by nevadilo, ne každého nutně zajímá fyzika. Jenže když už úspěch na plátně vidíme, tak v podobě emotivní situace – potlesku nebo údivu z geniality. Tohle vše způsobuje, že Teorie všeho působí jako vypočítavý kalkul. V porovnání s dalším letošním životopisem, ve kterém Alan Turing luští nacistické kódy Enigmy, se zdá být přístup autorů k Hawkingovu dílu až banální.

O výkonu Eddieho Radmaynea se psalo všude možně. Posbíral vše co šlo, včetně ocenění nejvyššího. Radmayne (stejně jako Daniel Day-Lewis před časem v Lincolnovi) dokonale napodobuje a transformuje své tělo k nerozeznání od skutečného předobrazu. Osobně si ale myslím, že jsme letos zažili uhrančivější výkony. Takový Jake Gyllenhaal nemá za Slídila ani nominaci.

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Teorie všeho (foto: CinemArt)

Aby toho nebylo málo, budu dále srovnávat. Před jedenácti lety vznikl televizní film Hawking, s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Ten se soustředí na dílo, nemoc i ženu britského fyzika. Jeho originalita spočívá v tom, že příběh nepodává suše chronologicky. Hawkingův život se prolíná s vyprávěním dvou vědců, kteří později potvrdili část jeho teorie. 

Jak to vidí Petr
Teorie všeho vás vyloženě nutí do emocí. Dělá to ale občas tak okatě, snad abychom věděli kdy přesně si vytáhnout kapesník. To co Hawkinga potkalo je samozřejmě strašné a způsob, jak se s tak závažným onemocněním vyrovnal je jistě obdivuhodný. Jen je mi velmi líto, že jsem se o jeho životě, kromě toho rodinného, nic nového nedozvěděl. Teorie všeho mi tak přijde z letošních Oscarových výherců zatím jako nejslabší (Americký sniper a Selma zatím neviděn). (Petr Račko) 60%
Jak to vidí Sváťa
Co se týká hereckých výkonů, Eddie Redmayne zvládl přerod v ochrnutého člověka na výbornou a těžko bych mu něco vytýkal. Stejně tak Felicity Jones mě mile překvapila. I když je film tak trochu citovou vydíračkou, nedá se říct, že by zde byla nouze o vtipné momenty a pár dobrých hlášek. Taky musím ocenit snovou kameru, která si často hraje se slunečním svitem pronikajícím skrz okna či odrážejícím se ve vodě. Velikým zklamáním pro mě byla nevýrazná hudba Jóhanna Jóhannssona a ten Zlatý glóbus za ni rozhodně nechápu. (Svatoslav Hofman) 60%
 • Režie - 50%
  50
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 75%
  75
 • Kamera - 55%
  55
 • Hudba - 55%
  55

Teorie všeho

Nový film režiséra Jamese Marshe vyniká jen ve vztahu Jane ke Stephenovi. Tam je velice silný a upřímně míněný. O podstatě díla slavného vědce se moc nedozvíme. Příběh oběti, kterou nemocnému géniovi jeho žena přinesla, ale dojme skoro každého. Takže komu slzy nevadí, na Teorii všeho by měl určitě zajít.

60 %
Vaše hodnocení filmu: 2.7 (6 hlasů)
Sending

Teorie všeho
The Theory of Everything
Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 min
Premiéra: 24. 2. 2015 (CinemArt)

Režie: James Marsh
Předloha: Jane Hawking (kniha)
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake, Hugh O’Brien, Karol Steele, Scott Plumridge, Simon McBurney

Teorievšehoplakát

 1. […] luští nacistické kódy Enigmy, se zdá být přístup autorů k Hawkingovu dílu až banální. Recenze zdeKoupit Teorii […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 3. Visitor Rating: 3 Stars

  Reagovat na tento komentář
 4. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating