13 perliček z natáčení loutkového Malého pána. Byl potřeba potápěč, dubléři i fén

12. května zamíří do českých kin unikátní loutkový film Malý pán. Čím je tak unikátní? Především faktem, že se jedná o opravdu celovečerní loutkové dílo, které si klade za cíl opět pozvednout do povědomí českou loutkařskou školu. A to nejen mezi českými diváky, ale také v zahraničí, kde měly české loutky vždycky skvělou pověst. Kromě celovečerní stopáže je další zajímavostí, že loutky ve filmu budou přiznané. Diváci tedy uvidí vodicí drátky. Snímek se natáčel ve skutečné přírodě poblíž jihočeského města Písku a stojí za ním jména jako je režisér Radek Beran nebo hudebník Milan Cais a výtvarník František Skála jr. Objevte s námi zákulisí loutkového filmu a přečtěte si 13 perliček z natáčení.

1. Natáčelo se 45 dnů se štábem 35 lidí, který čítá i takové herce, jako jsou Saša Rašilov, který dabuje přímo Malého pána, nebo Táňa Vilhelmová, Pavel Liška či Miroslav Táborský.
2. Počasí bylo zázračně příznivé. Z celých 45 dní pršelo jen čtyřikrát.
3. Během celého natáčení snědl štáb celkem 7 815 housek a 30 plechů koláče.
4. Nafta v generátoru došla během nočního natáčení jen jednou. V tu chvíli ale zhasla všechna světla a na les padla absolutní tma. Jediné, co situaci zachránilo, byla světla Malého pána, která běžela na baterky.

5. Dokonce i loutka může dojít k újmě. V průběhu natáčení se totiž kamsi vytratil stěžejní artefakt kostýmu Malého pána – jeho batoh. Hledal ho celý štáb a naštěstí ho úspěšně našel.
6. Možná jste netušili, že dokonce i loutky někdy potřebují dubléra. Malý pán měl hned tři, kteří byli využiti při akčních scénách.
7. K silonu, drátkům, jehlám a nitím neodmyslitelně patří taky fén. Když se Malý pán namočil, musel se pěkně nechat vyfénovat.
8. Malý pán má celkem tři kostýmy. Jednou je za slušňáka v košili a sáčku s kloboukem, podruhé má neformální mikinu, potřetí na vás vykoukne v domácím župánku.

9. V tom málem ztraceném batohu si Malý pán vždycky nosí vodu a jídlo na cestu. Když chtěl na svoji filmovou party přinést koláč, sháněla ho produkce po celém Písku. Nakonec sehnala od sousedky celý plech, z kterého se vyřízl kousek pro Malého pána velký tak akorát.
10. Aby se nohy loutek moc nehoupaly, bylo nutné je zatížit. Malý pán tak dostal kovové těžítko, nohy Starce zase zatěžkal nůž Leatherman.

11. Bublinky od motoru jsou vlastnoručním dílem loutkovodiče Tomáše Procházky.
12. Rybabici, tedy převozníka, který by pořád něco jedl, odvodil příležitostný potápěč Filip Hamza.
13. Sami loutkovodiči by možná někdy potřebovali kaskadérský záskok. Visícím hlavou dolu nebo pod vodou se naštěstí nikomu z nich nic nestalo.

MALY_PAN_banner_800x300