Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Malý pán – poetická, akční i vtipná podívaná pro celou rodinu

Malý pán si žije spokojeně ve svém domečku a nic mu nechybí. Dokud ho v noci nenavštívil sugestivní sen. V něm viděl zvláštní dům na kterém stál nápis ZDE NAJDEŠ, CO TI SCHÁZÍ. Když se ráno Malý Pán probudil, nemohl se zbavit pocitu, že mu najednou skutečně cosi chybí. A vydal se „to“ hledat…

Malý pán (foto: Bedna Films)

Malý pán (foto: Bedna Films)

Tvůrci Malého pána se především obrací k tradici. Ctí ji a to bez kompromisů. Rozdíl mezi loutkovým divadlem a filmem je obecně značný. V Malém pánovi se ale oba světy důmyslně propojují. Dřevění herci mají i na plátně své vodící nitě i drátky, ale za zády spoustu rozdílných exteriérů i interiérů, skvělou výpravu a výtvarnou stránku i perfektně namluvené postavy. To vše tvoří plně funkční celek.

Malý pán (foto: Bedna Films)

Malý pán (foto: Bedna Films)

Příběh podle knihy Velká cesta Malého pána má zvláštní charakter. Na začátku působí velmi zvláštním, až bizarním dojmem. Sebezpyt Malého pána, jemuž rozumí jak dětský tak dospělý divák uvozuje poměrně rychlý skok do bohatě vystavěného a napínavého příběhu. Film je evidentně určen celé rodině. Dialogy jsou pochopitelné, přímé a jednoduché. Saša Rašilov v titulní roli dokázal roli propůjčit sympatickou civilnost. Dospělé potěší především Pavel Liška v roli  Drzého zmetka a hlas Miroslava Krobota v roli Čápa – pilota. Krobotovy dialogy  samozřejmě totálně rozloží především právě nás – dospěláky.

Malý pán (foto: Bedna Films)

Malý pán (foto: Bedna Films)

Výtvarná stránka filmu leží na bedrech Františka Antonína Skály. Stavby i předměty denní potřeby jsou roztomilé, místy rozkošné a skvěle zapadají do konceptu filmu i příběhu. Skvělá je i hudba i titulní song, které vytvořil Milan Cais z Tata Bojs.

Svět, který tvůrci na plátně adaptují má své kouzlo i originalitu, především některé z postav, z nichž nejzajímavější pro dospělé diváky bude asi návštěva robota v sídle Drobných kutilů či Knihomolova. Děti zase ocení originální Rybabici nebo kvílející Muří nohu.

Malý pán (foto: Bedna Films)

Malý pán (foto: Bedna Films)

Co je z plátna cítit jednoznačně – to je láska k loutkářskému řemeslu. Tvůrci se při natáčení určitě skvěle bavili a na výsledku je to opravdu hodně znát. Z loutek za normálních okolností život příliš nedýchá. Malý pán tento úzus boří. Nabízí dynamiku, život, akčnost i poetiku.

 • 90%
  Režie - 90%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 85%
  Vizuál, kamera - 85%
 • 80%
  Hudba - 80%
 • 90%
  Dabing - 90%
85%

Malý pán (2015)

Loutková novinka jde naprosto jinou cestou, než pixarovské animační orgie. Především: nejde o animaci, ale real-time film, ve kterém prim hrají loutky. Malý pán je snímek, který rozhodně nezapadne a dokáže nabídnout plnokrevnou rodinnou zábavu.
Starosvětskou i moderní. Poetickou, akční a vtipnou. Co víc od filmu pro celou rodinu chtít.

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: A-Company, Bedna Films © 2015

Malý pán
Loutkový
Česko / Slovensko, 2014, 83 min
Premiéra: 14. 5. 2015 (A-Company Czech) / Slovensko: 30. 4. 2015 (ITAFilm)

Režie: Radek Beran
Scénář: Lumír Tuček
Kamera: Filip Sanders
Hudba: Milan Cais
Hrají: Saša Rašilov nejml., Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková-Oltová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Miloslav Mejzlík, Vanda Hybnerová, Miroslav Krobot

a1-plakat-maly-pan-tisk-page-001

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast