Recenze | Země zítřka – vizuálně skvělý film s průměrným příběhem

Země zítřka je dalším zhmotněním Disney atrakce. Po Pirátech z Karibiku našli v Disney další možnost jak využít funkční koncept ze zábavního parku a vytěžit z něj mnohem víc. Atrakce Tomorrowland funguje od konce padesátých let minulého století. S původní atrakcí nemá vizuál tohoto filmu mnoho společného. Režisér Brad Bird dostal k realizaci scénář Damona Lindelofa, který vytvořil dystopický příběh plný zásadních životních pravd. Nedá se ale říct, že by skvěle fungoval. K tomu se ale ještě dostaneme.

Země zítřka (foto: Falcon)

Země zítřka (foto: Falcon)

Role Franka Walkera byla napsána na tělo George Clooneyho, jednoho z papírově nekrásnějších mužů planety. Je tu ještě Casey Newtonnová (Britt Robertson). Mladá herečka Clooneyho chvílemi zastiňuje. Možná je to i tím, že postava Franka Walkera spíš slouží celku, než by byla pro děj samotný nějak klíčová. Nejvýraznější je ale postava robotky Atheny (Raffey Cassidy). Z hlavní trojky je kupodivu nejcharismatičtější.

Začátek filmu trpí hodně dlouhým rozjezdem, náhle ale příběh chytne slušné tempo, začíná se něco dít a především vizuálně je snímek velmi přitažlivý. Bohužel se scénárista zapletl do vlastních sítí a v poslední třetině neví, kam by svůj příběh směroval. Na úplném závěru se vlastně nestane nic zásadního. Souboj se „zlounem“ (jehož „zlounství“ není ani jednoznačné) končí celkem neoriginálně a vlastně jen tak mimoděk.

Země zítřka

Země zítřka

Zásadně se dá tedy pochválit především zmíněná vizuální stránka filmu, která je velmi povedená. Kamera, soundtrack i špičkové CGI efekty jsou jako stvořené k prezentaci na velkých plánech. Však i v Česku můžete vidět ze Země zítřka o 16% víc než v běžném kině. IMAX v Praze nabízí velkoformátovou projekci, ze které budete mít podstatně větší zážitek než v běžném kině.

Samostatnou kapitolou je rozhodnutí distributora uvádět film pouze s českým dabingem. Řemeslně vůbec není špatný. Dalo se ale čekat, že se spousta diváků ozve proti Miroslavu Etzlerovi, který tentokrát Clooneymu propůjčil svůj hlas. Všichni jsme samozřejmě zvyklí na charismatický projev Jana Kanyzy, který je s Clooneym v Česku spojen už od seriálu Pohotovost. Dokonce i Jiří Štěpnička, který dabuje tutéž roli v traileru by byl zřejmě lepší volbou. Naopak Hugha Laurieho nadaboval Martin Stránský stejně jako v seriálu Dr. House.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 80%
  80
 • Vizuál, kamera - 90%
  90

Země zítřka (2015)

Země zítřka je zajímavý pokus o sci-fi pro celou rodinu. Vizuálně nádherný, příběhově prázdnější. Poselství o lidské sebedestrukci tu působí poněkud kostrbatě. Na videu si tento film asi dobrovolně nezopakuju, ale v Imaxu vám návštěvu rozhodně doporučím.

70 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Disney © 2015

Země zítřka
Tomorrowland
Sci-Fi / Mysteriózní
USA, 2015, 130 min
Premiéra: 20. 5. 2015 (Falcon)

Režie: Brad Bird
Scénář: Brad Bird, Jeff Jensen, Damon Lindelof
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: George Clooney, Judy Greer, Britt Robertson, Kathryn Hahn, Hugh Laurie, Lochlyn Munro, Tim McGraw, Pierce Gagnon, Chris Bauer, Thomas Robinson, Paul McGillion, David Nykl, Paul Anthony, Matthew Kevin Anderson, Monique Ganderton, Ansley Gordon, Keegan-Michael Key, Raffey Cassidy, Cate Michaud, Aliyah O´Brien

Země-zítřka-poster

 1. […] sci-fi tak Marťan působí jako zjevení a pozitivním vibem připomene třeba letošní Zemi zítřka s Georgem Clooneyim. Pár hrubek by nesamozřejmě našlo – mraveniště postav je možná až […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.