V Cannes začíná 68. ročník prestižního festivalu

Až do 24. května potrvá ode dneška nejprestižnější filmová přehlídka na světě. Přehlídka večerních dámských rób a pánských luxusních jachet doplněná celosvětovými premiérami i hvězdami nabídne letos zahajovací film francouzské provenience. V něm se zaskví hvězda první velikosti – francouzská filmová diva Catherine Denevue. Film Hlavu vzhůru režisérky Emmanuelle Bercot vypráví o soudkyni pomáhající mladému delikventovi.

Před zahájením sama Denevue prohlásila, že ve Francii už žádné hvězdy nejsou: “Všichni si dělají selfie, sdílí své soukromí a nejsou vůbec vzácní. Hvězda je někdo, kdo si střeží soukromí a zůstává decentní.” Hlavu vzhůru se v Cannes promítá mimo soutěž. v soutěži má Francie jiný slibný snímek – nový thriller Jacquesa Audiarda – Dheepan, který vypráví příběh čekatele na azyl.

Catherine Denevue a Emmanuelle Bercot

Catherine Denevue a Emmanuelle Bercot

Matteo Garrone přiváží The Tale of Tales s hvězdou Salmou Hayek a Vincentem Casselem. Giorgos Lanthimos má ve francouzském letovisku sci-fi Humr s Colinem Farrellem a Léou SeydouxNatalia Portman dostala možnost prezentovat svůj režijní debut, adaptaci románu Amose Oze Příběh o lásce. Stejně jako zahajovací film se její prvotina promítá mimo soutěž. Do Cannes se vrací i Gaspar Noé. Tentokrát s novinkou Láska. Jeho snímek Zvrácený z roku 2002, způsobil u mnohých canneských diváků znechucení. Někteří dokonce omdlévali a houfně opouštěli sál.

Česká kinematografie bude zastoupena v sekci Cinéfondation, do níž se probojoval krátký film Retriever natočený studenty pražské FAMU.

V čele poroty letos zasedli bratři Cohenové. Zasednou v ní mimo jiné i Sophie Marceau, Siena Miller, Guillermo Del Toro nebo Jake Gylenhaal.