Nepřehlédněte

Recenze | Dáma ve zlatém kašle na diváky

Maria Altmanová se po šedesáti letech od svého útěku z Vídně před nacisty rozhodne bojovat o dědictví, které mezitím získalo Rakousko a cení si ho jako národní poklad. Jedná se především o portrét Adele Bloch-Bauerové I. od Gustava Klimta, který má nevyčíslitelnou hodnotu. Film tedy vypráví skutečný příběh soudního sporu s rakouskou vládou, který se nakonec stal jednou z nejznámějších restitučních kauz.

Dáma ve zlatém je přesně ten typ filmu, na který se nepoženou davy. Tentokrát to je možná dobře. Je to neuvěřitelná nuda. Tolik hlasitých znechucených výdechů jsem v sále ještě nezaznamenal. A přitom film samotný není špatný. Jen nedává vůbec, ale vůbec nic navíc. Odkroutí si svoje a na diváky z vysoka kašle. Každý musí po pěti minutách vědět, jak to celé dopadne. Soudní spor se přeci musí vyhrát. Samozřejmě, že vyhraje. A vy konečně můžete pelášit domů, na film zapomenete ještě než vyjdete ze sálu a z filmu si odnesete něco jako: „Nějaká paní vyhrála Dámu ve zlatém.“ A to je všechno.

Jediným zpestřením snímku jsou celkem časté flashbacky do minulosti ústřední hrdinky, které ve finále i celkem dobře emočně zapůsobí. Helen Mirren samozřejmě hraje první hereckou ligu a skvěle sekundují i Ryan Reynolds a Daniel Brühl, jen je škoda, že je to ve výsledku málo platné, jelikož nabízený materiál není ničím zvláštní a ani zapamatovatelný.

Dáma ve zlatém foto Forum film

Dáma ve zlatém (foto Forum film)

  • Režie - 40%
    40
  • Herci - 80%
    80
  • Scénář - 40%
    40

Dáma ve zlatém (2015)

Typický průměr. A hlavně extrémně nudný a to i při celkem přijatelné stopáži.

55 %
Petr Račko, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Forum Film © 2015

Dáma ve zlatém
Woman in Gold
Drama
USA / Velká Británie, 2015, 110 min
Premiéra: 25. 6. 2015 (Forum Film)

Režie: Simon Curtis
Scénář: Alexi Kaye Campbell
Kamera: Ross Emery
Hudba: Martin Phipps, Hans Zimmer
Hrají: Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl, Katie Holmes, Tatiana Maslany, Max Irons, Charles Dance, Antje Traue, Elizabeth McGovern, Frances Fisher, Moritz Bleibtreu, Tom Schilling, Allan Corduner, Henry Goodman, Nina Kunzendorf, Milica Bogojevic, Justus von Dohnányi, Ludger Pistor, Ben Miles, Rolf Saxon

Dáma ve zlatém plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.