Nepřehlédněte

Richard Gere: Tady jsem hvězda, ale při natáčení jsem byl jen chlápek na rohu ulice

Před malou chvílí skončila tisková konference čerstvého držitele Křišťálového globu za přínos světové kinematografii, amerického herce Richarda Gerea. Ten přivítal přítomné novináře údivem nad nezvyke horkým počasím.“Nevěděl jsem, že v Česku může být takové horko. Je to tu skoro jako někde v Ekvádoru”.

Richard Gere na tiskové konferenci

Richard Gere na tiskové konferenci (foto: Totalfilm.cz)

Mluvil ale hlavně o natáčení filmů, které letošní festival uvádí. “Obou filmů si hodně vážím, včetně lidí, se kterými jsem na nich pracoval. Time Out of Mind vznikal dvanáct let. Nejdřív jsem navštěvoval útulky pro bezdomovce v New Yorku. Pochopil jsem, co znamená být v takovém azylu. Původní scénář byl spíš televizní a druhá půlka filmu se měla odehrávat u soudu. To mě příliš nenadchlo. Zajímala mě spíš osoba hlavní postav a její vztah s černým přítelem z útulku”, prozradil herec. Pak prozradil víc o netypickém vizuálním ztvárnění tohoto filmu: “Před kamery jsme dávali kusy skla, abychom docílili odrazů, které tam vidíte. A měli jsme také speciální objektivy. Pracovat s tímhle v New Yorku je prostě úžasné.”
Pak novinářům prozradil, že mu tento film přinesl velmi cennou zkušenost. Při natáčení na ulici ho lidé nepoznávali. Štáb byl totiž vždy schovaný někde stranou.[Tweet “Tady jsem jako hvězda a odpovídám na vaše otázky, ale tam jsem byl jen chlápek na ulici…”]
“Štáb byl schovaný na střechách a v bytech nebo speciálních stanech. Takhle se točil celý film. Lidi vůbec o natáčení nic nevěděli. Museli jsme ale nejdřív udělat zkoušku. Stál jsem na rohu ulice, sundal jsem si kloubouk, začal žebrat a nikdo si mě ani nevšiml. Lidé mi občas dali peníze, ale nikdo se mi nepodíval do očí. Ta scéna je použitá na konci filmu. Byla to pro mne opravdu velká zkušenost. Tady jsem jako hvězda a odpovídám na vaše otázky, ale tam jsem byl jen chlápek na rohu ulice. A mám pocit, že ten mi je bližší,” prozradil herec.

Mluvil také o dalších tématech, které jsou mu blízké. O Tibetu, Dalajlámovi a Číně, kam má podle svých slov zakázán od roku 1993 vstup kvůli svým aktivitám pro svobodný Tibet. Na otázku, zda si vzpomene na nějakou méně náročnou roli odpověděl, že má rád ty, u kterých se musí přemýšlet. Prozradil také, že nejdůležitější je pro něj rodina a čas, který může trávit se svým synem a proto trvá na tom, aby měl i při natáčení volné víkendy.

připravil: AC, totalfilm.cz
foto: Totalfilm.cz © 2015, Film Servis Festival Karlovy Vary © 2015

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.