Nepřehlédněte

Recenze | Dárek je ve všech směrech průměr

Řada herců se víc než kdy dřív snaží prosadit také za kamerou a výjimkou není ani australský rodák Joel Edgerton. Nyní v kinech běží jeho debut Dárek, ke kterému sám napsal scénář a střihnul si hlavní roli. Ostudu si sice neudělal, ale nijak zvlášť nenadchl. Jeho thriller je ve všech směrech průměrný a brzy na něj zapomenete. Jeden večer s ním ale strávit klidně můžete.

Dárek (foto: CinemArt)

Dárek (foto: CinemArt)

Na začátku je vše idylické jako ve hře The Sims. Do krásného moderního domku se i s pejskem nastěhují Simon (Jason Bateman) a Robyn (Rebecca Hall), mladý pár, který touží po klidném životě na periferii. Vše by bylo téměř dokonalé, kdyby se k nim nesnažil vetřít podivín Gordo (Joel Edgerton), Simonův spolužák ze střední, který mladému páru neustále nosí podivné dárky a vůbec se všelijak snaží získat jejich pozornost. Robyn vycítí, že mezi Simonem a Gordem v minulosti k něčemu došlo a brzy si uvědomí, jak málo svého muže zná. Začne mít z Gorda strach a chce se dozvědět, o co tu jde. Simon ale nechce nic říct a idylka v novém domě se brzy změní v noční můru.

Zápletka není kdovíjak složitá a brzy začne být jasné, kam vítr vane. Snímek si ovšem i tak drží napětí a nutí diváka vžít se do kůže Robyn, která bojuje jak se strachem z podivného souseda, tak s nedůvěrou vůči manželovi. Proč tedy mluvím o průměru? Prostě to Simonovi ani Gordovi úplně nevěřím. Ne že by jejich představitelé hráli špatně. Tím to není.

Dárek (foto: CinemArt)

Dárek (foto: CinemArt)

Něco mi ale brání uvěřit tomu, že by takto lidé v jejich situaci skutečně jednali. Hlavně chování Simona mi často přišlo mimo mísu. Posuďte však sami. Podle mě si Edgerton vybral hodně vděčné téma a každý si v jeho debutu najde něco, co se ho přímo či nepřímo dotýká. Mnohé neempatické jedince jistě donutí k zamyšlení nad svým okolím i sebou samým. Tím to ale končí.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 60%
  60

Dárek (2015)

Edgertonův debut neurazí. Dokáže diváky udržet v napětí a donutit je k zamyšlení. Za pár hodin už si ale ani nevzpomenete. Za zhlédnutí Dárek určitě stojí, ale návštěvu kina bych vynechal.

65 %
Vaše hodnocení filmu: 0.9 (10 hlasů)
Sending
Svatoslav Hofman, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Dárek
The Gift
Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2015, 107 min
Premiéra: 20. 8. 2015 CinemArt

Režie: Joel Edgerton
Scénář: Joel Edgerton
Kamera: Eduard Grau
Hudba: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Hrají: Joel Edgerton, Jason Bateman, Rebecca Hall, Beau Knapp, Busy Philipps, Allison Tolman, Katie Aselton, Susan May Pratt, Wendell Pierce, Nash Edgerton, David Denman, Tim Griffin, P.J. Byrne, Mirrah Foulkes

Darek_Poster_web

 1. Visitor Rating: 4 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating